Стажування науковця ТДМУ в Університеті Поля Сабатьє у місті Тулуза (Франція)

Асистент кафедри педіатрії №2 Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського Ірина Сарапук у рамках програми «Еразмус Мундус МЕДЕА» з 20 червня по 25 жовтня цього року проходила стажування в Університеті Поля Сабатьє у місті Тулуза (Франція).

1

Медичний факультет Університету Paul Sabatier, м. Тулуза.

Наш науковець стажувалася як пост-докторант на базі неонатологічного відділення дитячої університетської лікарні PURPAN. Відділення налічує 43 ліжка та складається з трьох підрозділів: 5 палат інтенсивного догляду (26 ліжок), 2 палати стандартного догляду (12 ліжок) та 5 палат спільного перебування дитини та батьків.

2

Дитяча лікарня PURPAN м. Тулуза.

Стажування у дитячій університетській лікарні PURPAN дало змогу ознайомитися з новітніми підходами щодо організації роботи неонатологічної служби, діагностичного та лікувального процесу найбільш поширених захворювань новонароджених, зокрема неонатального сепсису, некротичного ентероколіту, вроджених вад розвитку, дихальних розладів, неонатальних жовтяниць та особливостей виходжування недоношених новонароджених відповідно до європейських протоколів. Під час стажування вивчила особливості інтенсивної терапії новонароджених в залежності від гестаційного віку відповідно до Європейських Настанов 2015 року (European Resuscitation Council Guidelines for resuscitation), працювала в пологовому відділенні.

3

Пологове відділення лікарні PURPAN.

Пріоритетним напрямком практичної та наукової діяльності колективу відділення є активне впровадження та реалізація програми виходжування передчасно народжених дітей – NIDCAP. The Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program (NIDCAP) – це комплексна програма, що включає методику поведінкового спостереження і створення індивідуального плану догляду, спрямованого на розвиток дитини, що базується на індивідуальних розвиткових цілях немовляти. Шляхом спостереження за дитиною під час рутинного виконання маніпуляцій (перед, під час та після) та детального опису поведінкових реакцій дитини, професіонал може оцінити здатність ще незрілої нервової системи толерувати навколишнє середовище і маніпуляції по догляду за дитиною. Така оцінка надасть можливість визначити адекватність умов зовнішнього середовища та маніпуляцій, що забезпечують догляд дитини. Одним з ключових моментів цієї програми є організація умов зовнішнього середовища відділення з обмеженням слухових та зорових подразників для дитини. З цією метою у палатах інтенсивного догляду, де перебувають недоношені діти, використовують лише індивідуальне освітлення для огляду та маніпуляцій, при цьому обов’язково закриваючи очі немовляти. Усі діти знаходяться у «гніздечках», що розміщені у накритих від світла кювезах або дитячих ліжечках, обов’язково у фізіологічному флексорному положенні, що відповідає внутрішньо-утробним умовам.

3

Палата інтенсивного догляду з індивідуальними освітлювальними лампами.

4

Ліжечко з термо-гніздечками для виходжування недоношених двійнят.

За час проходження стажування вивчила теоретичні та практичні аспекти програми та виконала науково-дослідну роботу, присвячену вивченням особливостей виходжування недоношених дітей, які народилися в період 2015-2016 років у Франції; а також їх ранніх віддалених наслідків.

Брала участь у симуляційних тренінгах, присвячених наданню первинної реанімаційної допомоги новонародженим, що регулярно проводяться викладачами університету.

5

Під час симуляційного тренінгу.

Стажування проходило під керівництвом професора Шарлоти Каспер, яка є одним з провідних спеціалістів з неонатології у Франції. Основними напрямками наукової її діяльності є вивчення вродженої інфекційної патології, зокрема цитомегаловірусної інфекції, а також виходжування та вигодовування недоношених немовлят.

Під час стажування брала участь у шостій Міжнародній конференції клінічної неонатології, що проходила у місті Турин (Італія) 22-24 вересня 2016 року за участю провідних науковців США, Канади та Італії. Конференція присвячена актуальним питанням неонаталогії, зокрема виходжуванню недоношених немовлят, діагностиці та лікуванню неонатальної інфекційної патології, профілактиці болю.

6

Участь у  6-ій Міжнародній конференції клінічної неонатології (м. Турин, Італія).

Хочу висловити щиру подяку координаторам проекту – доц. Н.Є.Лісничук та проф. О.М.Олещук, а також головному менеджеру ERASMUS MUNDUS MEDEA в університеті Тулузи, Франція Елоді Балонас за допомогу в організації та виконанні post-doc програми академічної мобільності ERASMUS MUNDUS MEDEA.

 Інформацію подала асистент кафедри педіатрії №2 Ірина Сарапук.