ТДМУ посприяв у налагодженні роботи Школи цукрового діабету

Відкриття Школи цукрового діабету для дітей Тернопільської області відбулося 23 лютого 2017 року в Тернопільській обласній дитячій лікарні. Цей проект реалізовано спільними зусиллями Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського та вищезгаданим лікувальним закладом. Участь у відкритті школи взяли голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна, начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук, проректор з навчально-педагогічної та лікувальної роботи, професор Степан Запорожан.

DSC_0224

DSC_0222

«Сьогодні ініціатива створення подібних шкіл активно розповсюджується в межах всієї України. Головним центром є Харків, в якому було розроблено необхідні методичні рекомендації. Школа має трирівневий підхід до дітей з цукровим діабетом. Перший рівень стосується тієї малечі, в якої вперше виявили цукровий діабет. На цьому етапі передбачено надання моральної підтримки і налаштування дитини та батьків на те, що діабет – це не вирок, а спосіб життя. Інший рівень розрахований на тих, хто живе з діабетом і здобуває досвід. Третій стосується тих, які хочуть жити абсолютно повноцінно, не обмежуючи себе ні в чому. Це все сьогодні можливо за рахунок методів самоконтролю. Завдання школи полягає в тому, щоб навчити дітей жити вільно, активно і повноцінно. Для цього є всі необхідні засоби – великий обсяг відеоматеріалів, таблиці, макети. У нас вчаться правильно харчуватися, займатися спортом. Хочу зазначити, що проект здійснено за підтримки ректора ТДМУ, професора Михайла Корди та проректора з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професора Степана Запорожана. Окрім того, зі свого боку пройшла стажування у Вроцлаві і детально вивчила, як така школа працює за кордоном. Отримала сертифікат інструктора і відповідний багаж знань», – розповіла доцент кафедри педіатрії №2 Вікторія Фурдела.

DSC_0234

Цукровий діабет, за даними експертів ВООЗ, у світі сягає рівня епідемії, що зумовлює нагальну потребу об’єднання зусиль науковців, спеціалістів практичної охорони здоров’я та громадськості щодо розробки профілактичних заходів, спрямованих на зниження захворюваності на діабет та інвалідизації з приводу пізніх ускладнень.

Незважаючи на те, що ЦД займає лише 1,5 % у структурі ендокринних хвороб у дітей в Україні, ця патологія найбільш значуща, оскільки потребує пильної уваги під час медичного супроводу, зважаючи на переважаючу частку дітей із тяжким перебігом хвороби та високу частоту гострих і хронічних ускладнень.

DSC_0231

У Тернопільській області сьогодні на обліку перебуває 231 хвора дитина на цукровий діабет першого типу. Щороку лікарі виявляють майже 45 хворих з вперше виявленим захворюванням. Протягом останніх 10 років кількість хворих на ЦД дітей в Тернопільській області зросла втричі.

DSC_0252

Важливість і необхідність терапевтичного навчання хворих як одного з обов’язкових компонентів комплексного лікування ЦД не викликає сумніву. «Командний підхід», коли сам пацієнт нарівні з ендокринологом, дієтологом, психологом, окулістом, неврологом та іншими спеціалістами стає повноправним учасником терапевтичного процесу, є на сьогодні основним принципом безпечного, ефективного й багатофакторного керування діабетом у хворих дитячого віку.

20170222_103346 20170222_103356

У період переходу на модель страхової медицини в Україні особливо актуальним постає питання профілактичної спрямованості роботи лікаря з пацієнтом, що дає можливість уникнути розвитку ряду хронічних захворювань та їх ускладнень, а отже оптимізувати кошти на їх лікування.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.