У ТДМУ вручили ордени «За спасіння життя»

Третя церемонія вручення орденів «За спасіння життя» імені Леоніда Ковальчука відбулася 15 березня 2017 року в актовій залі адміністративного корпусу Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського. Цю громадську відзнаку засновано благодійним фондом «Вірую» з метою вшанування медичних працівників, особи чи групи осіб, які своїми діями, ризикуючи власним здоров’ям, врятували життя іншої людини чи кількох людей, а також за наукові здобутки в галузі медицини, що дало змогу зберегти здоров’я української нації. Орден носить ім’я видатного діяча в галузі охорони здоров’я і медичної освіти, лікаря та науковця, члена-кореспондента Національної академії медичних наук України, заслуженого діяча науки і техніки України, професора Леоніда Якимовича Ковальчука, який упродовж 1997-2014 років очолював ТДМУ.

IMG_2313 IMG_2316 IMG_2321 IMG_2325 IMG_2326

Захід розпочався з хвилини мовчання з метою вшанування тих, хто своїм життям пожертвував заради інших. Також всі присутні в залі у спільній молитві попросили миру та спокою для України.

IMG_2333

IMG_2342

«Нехай всемилосердний Господь благословляє усіх тих, хто вже отримав нагороду, отримає сьогодні чи яких нагородимо в майбутньому. Нехай усі, хто своєю щоденною працею сприяють спасінню життів інших людей, будуть завжди благословенні Богом», – зазначив архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький УПЦ КП Нестор.

IMG_2350

Проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай привітав усіх присутніх від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди.

«У цей нелегкий час особливо актуальним є питання спасіння життя і здоров’я людей на лінії фронту. Багато наших випускників, медичних працівників перебувають на Сході України, виконуючи свій обов’язок. Там також знаходяться наші викладачі і співробітники, які служать у Збройних силах України, надаючи безпосередньо допомогу бійцям на передовій. Хочу сказати, що особливо цінним є те, що серед номінантів є працівники та випускники нашого університету. Додам, що нагорода присвячена колишньому ректору Леоніду Ковальчуку. Він своїм прикладом показав, як треба служити спасінню життя і здоров’я людей. Леонід Якимович працював у практичній охороні здоров’я, очолював хірургічну службу області, був відомим науковцем і створив власну наукову школу, виховав не одне покоління лікарів. Він є прикладом милосердя і жертовності для нас і майбутніх медиків. Вітаю номінантів і бажаю нашій країні миру, добра і спокою», – звернувся Аркадій Гаврилович.

IMG_2367

Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук наголосив на тому, що важливою рисою людини є вміння рятувати життя іншого. Він висловив подяку громадськості нашого міста за заснування такої нагороди.

IMG_2376

Присутніх від імені міського голови Тернополя Сергія Надала привітав його заступник Леонід Бицюра. «Сьогодні важливо, аби цінність життя в нашому суспільстві і державі була однією з найвищих. Це визначає рівень цивілізованості будь-якої країни. Нам з вами треба буде докласти чимало зусиль для того, щоб утвердити цю цінність. Сьогоднішній захід – це данина з боку суспільства всім тим, хто найбільше цінує чуже життя і робить все для того, аби його берегти і рятувати. Це також данина одному з творців медичного університету в Тернополі. Окрім того, це обов’язок громади шанувати тих, хто своїм прикладом надихає інших. Щира вам подяка за ваші благородні вчинки», – додав Леонід Бицюра.

IMG_2383

Начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук побажав усіх гараздів нагородженим.

IMG_2386

Начальник управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області Віктор Маслей подякував за те, що нагородна рада вшановує працівників ДСНС, які також щодня ризикують своїм життям. «Я пишаюся тим, що наш народ вміє шанувати своїх героїв. Щоденно в Україні багато людей ціною свого життя і здоров’я рятують інших.  Працівниками нашої служби за неповних три місяці 2017 року в Тернопільщині врятовано понад 10 осіб, погашено більше, ніж півтисячі пожеж і надано допомогу потерпілим під час 70 випадків ДТП», – розповів Віктор Маслей.

Двоє з номінантів отримали цю нагороду посмертно. Вони пожертвували своїм життям заради спасіння інших.

stasiv

Один з них – випускник нашого університету Михайло Стасів, який працював лікарем-хірургом Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги.

IMG_2390

Він добровільно зголосився в зону бойових дій на Схід України. З 11 серпня 2014 року по 12 вересня 2015 був військовим медиком 128 окремої гірсько-піхотної бригади. В лютому 2015 року пройшов з побратимами «котел Дебальцево». За дні виходу з «котла»  17-18 лютого 2015 року Михайло Стасів разом з іншими медиками вивезли 187 поранених бійців. Громада міста шанує його подвиг і самовіддане служіння. Так, 13.10.2015 року він отримав відзнаку Тернопільської міської ради, згодом орден «За заслуги» Всеукраїнської громадської організації «Спілка ветеранів та працівників силових структур України «Звитяга», 19 серпня 2016 року став почесним громадянином Тернополя (посмертно).

Manashhuk3

IMG_2395

Інший герой нашого часу – Ростислав Манащук – віддав своє життя ще зовсім молодим. Він працював начальником караулу 14-ї пожежної частини ТРВУ МНС України в Тернопільській області. 7 жовтня 2011 року під час виконання службових обов’язків, рятуючи життя двох людей, отримав гостре виробниче отруєння невідомим газом нейротоксичної дії важкого ступеня, цього ж дня помер в реанімаційному відділенні Тернопільської міської лікарні швидкої допомоги.

IMG_2398

IMG_2401

Орден також отримала Наталя Колодій – тернополянка, економіст за освітою. З 27 березня 2016 року є парамедиком-інструктором, перебуває у складі 5-го окремого батальйону Української добровольчої армії. Відмінний фахівець з надання домедичної допомоги на полі бою у військових умовах на Сході (місто Авдіївка, село Широкине). Інструктор з тактичної медицини для бійців і парамедиків.

IMG_2404

Свою нагороду одержала і українська громада Української Греко-Католицької Церкви Різдва Христового міста Брешіа (Італія) «FEDE SPERANZA CARITA». Від початку російсько-української війни її члени надають постійну волонтерську допомогу добровольчим батальйонам, медикам, мобільним шпиталям, волонтерам у зоні військових дій. Українська Греко-Католицька громада Брешії заснована у 2001 році, згуртовує і підтримує українську спільноту. «FEDE SPERANZA CARITA» – це тони волонтерської допомоги і ліків для українських воїнів.

IMG_2408

IMG_2411

Колишній працівник ТДМУ Олексій Андрійчук тривалий час перебуває у складі громадської організації «Білі берети». Завдяки йому і його побратимам багато солдат опанували навички надання домедичної допомоги. Його заслуги цього дня також були гідно оцінені. Олексій – активіст Революції Гідності і «Правого сектора». Сьогодні він солдат медичної служби полку «Азов». На Донбасі з 26 вересня 2015 року. Навчає тактичної медицини бійців, врятував не один десяток життів у військових умовах.

IMG_2413

IMG_2414

Професор кафедри хірургії навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТДМУ Володимир Бігуняк був відзначений орденом за свої наукові винаходи. У 1976 році організував і очолив Тернопільське обласне відділення термічної травми і пластичної хірургії, розробив нові методи лікування опіків, та операцій з використанням ліофілізованої ксеногенної шкіри, що виготовляється за його технологією в організованому ним ТОВ «Інститут біомедичних технологій». Професор Володимир Бігуняк розробив технологію та організував серійне виготовлення силіконових пластин для профілактики і лікування хворих з післяопіковими, післятравматичними, післяопераційними рубцями. Разом з науковцями ТДМУ розробив технологію та впровадив у клінічну практику ліофілізованого імпланта, який використовується в офтальмології.

IMG_2417

Ще один номінант – Андрій Борисенко – лікар з міста Харків, учасник Майдану, Революції Гідності 2013-2014 років. Ризикуючи власним життям і здоров’ям, рятував людей. Після початку російської агресії проти України пішов добровольцем в Національну гвардію України. Військовий медик батальйону НГУ імені генерала С.Кульчицького. Один з організаторів медично-евакуаційної служби секторів Д і С влітку 2014 року на Сході України.

IMG_2421

Нагороду отримав Сергій Дубров – професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Національного медичного університету імені О.Богомольця, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Анестезіологія», президент Асоціації анестезіологів України, президент Української спілки ентерального і парентерального харчування, дійсний член Європейсьої та Всесвітньої асоціацій анестезіологів, член європейського респіраторного товариства. Наукові розробки та рекомендації професора Сергія Дуброва широко використовуються анестезіологами України в практиці, дозволяють лікарям надавати медичну допомогу на сучасному світовому рівні та рятувати тисячі людських життів. Під час подій на Майдані 2013-2014 років як керівник відділення інтенсивної терапії лікарні № 17 Києва брав активну участь у організації та наданні стаціонарної медичної допомоги пораненим.

IMG_2425

Останній номінант – лікар з Миколаєва Олег Соколовський. Він – військовий лікар 73-го центру морських спецоперацій. Упродовж тривалого часу, ризикуючи своїм життям, надавав медичну допомогу бійцям під час бойових завдань. Був поранений під Іловайськом, повернувся на фронт до побратимів. Неодноразово рятував бійців в умовах підвищеного ризику для життя, під час бойових операцій на території ворога.

Ми висловлюємо щиру подяку усім нагородженим за їхню жертовність і чуйність. Бажаємо щастя, здоров’я і миру.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.