Студенти ТДМУ з Індії відсвяткували одне з найбільш свят – Дівалі

Студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського з Індії, перебуваючи далеко від своєї батьківщини, намагаються підтримувати рідні традиції в Україні. Нещодавно вони відсвяткували одне з найбільших своїх свят – Дівалі (дослівно перекладається, як «гроно ліхтарів»). Цей фестиваль завжди пов’язаний з вогнем і світлом, символізує перемогу добра над злом. Організатором свята стала Асоціація студентів Індії на чолі з її президентом, студентом четвертого курсу Аршбіром Сандху (Arshbeer Sandhu).

У цей час iндiйцi прикрaшaють будинки квiткoвими гiрляндaми i лaмпaми, роблять ранголі (візерунки на підлозі з фарбованого рису, порошкових фарб або квітів), a в тeмний чac дoби пiдпaлюють фeйєрвeрки, пeтaрди, хлопавки. Дiвaлi – cвятo ciмeйнe і зустрічають його в родинному колі. За духом воно чимось нагадує християнське Різдво. Під час Дівалі прийнятo пригoщaти oдин oднoгo coлoдoщaми, бажати щастя і успіхів у наступному році. У цей день люди віддають борги, компанії закривають старі рахунки і заводять нові бухгалтерські книги. Бізнесмени приносять свої книги в храми, де здійснюються молитви для досягнення процвітання протягом всього року.

У дні святкування Дівалі прийнято дотримуватися певних традицій, що мають духовне підґрунтя. Перш за все, необхідно навести лад у помешканні, і головне – впорядкувати власне тіло (житло душі). Очищення тіла здіснюється за допомогою медитації. Запалення в помешканні різнокольорових вогників знаменує світло розуму. Глиняні лампи, що запалюють у хатах, символізують п’ять елементів – повітря, вогонь, воду, землю і простір. Полум’я цих ламп уособлює душу, що перебуває в тісному зв’язку з Богом і випромінює яскраве сяйво просвітленості і розуму, свідомості і усвідомлення. Топлене масло («гі» виготовляється з вершкового масла шляхом перетоплювання) є важливим компонентом, що допомагає отримати духовне знання.

Усіх гостей організатори свята зустрічали обсипанням пелюстками квітів і нанесенням тіки.

Разом з індійськими студентами радість святкування розділили працівники деканату іноземних студентів, викладачі ТДМУ і ТНЕУ, друзі по парті з України, Польщі, Німеччини, Чехії і т.д.

На початку заходу індійці здійснили пуджу – індійський релігійний обряд для молитви та пошанування богів.

Упродовж святкування індійська молодь представляла своїх земляків, які навчаються в інших закладах, познайомила спільноту з новоприбулими земляками, провела конкурси для українських гостей, підготувала танцювальні номери.

Слова вітання прозвучали від декана факультету іноземних студентів, професора Петра Сельського, заступника директора центру виховної роботи та культурного розвитку Олени Покришко, викладачів нашого університету, президента Асоціації студентів Польщі Хуберта Мікоші, координатора з роботи з індійськими студентами Пуніта Кумара (Puneet Kumar) та інших.

Цього дня була приділена увага і тим, хто уже завершує своє навчання в ТДМУ. Шестикурсники отримали можливість поділитися своїми враженнями від навчання, побажали іншим успіхів і сумління.

З нагоди свята студія Школи індійського танцю Еліни Абакарової «Амріта» підготувала кілька танцювальних номерів (Людмила і Діана Драчевські, Таня Ягній, Олеся Лінчевська, Яніна і Юлія Чайківські). Зокрема дівчата виконали традиційний для Дівалі «Diya dance» (танець з вогнями) та композицію у стилі бгаратанатьям. Танцівниці «Амріти» вдячні індійським студентам за підтримку та теплу атмосферу.

У виконанні індійських студентів всі присутні побачили народний танець «Гарба», який є популярним під час великих фестивалів в Індії, а також хореографічну постановку в дусі Боллівуду.

Під час святкування пролунав офіційний гімн Індії. Під неофіційний гімн Індії «Вандей матарам» студенти зробили театралізовану імпровізацію, присвячену історії своєї країни, зокрема що стосується здобуття незалежності, багатонаціональності цієї країни і наявності різних віросповідань. Зазначимо, що, незважаючи на таку розмаїтість, населення Індії живе у мирі.

Сюрпризом цього вечора стало виконання народного танцю штату Пенджаб – бгангри, яка сьогодні є доволі популярною у всій Індії. Пенджабські мотиви здобули чимало прихильників у всьому світі. Дуже часто з телеканалів та радіо модна почути запальну пенджабську музику. Спільній ініціативі Українсько-індійського клубу співдружності «Санскріті» і президента Асоціації студентів Індії Аршбіра Сандху спеціально до Дівалі було вивчено бгангру і презентовано її на святі. До складу танцювальної команди увійшли студенти Польщі, Індії та України. У такий спосіб ініціатори вирішили показати, як можуть знайти спільну мову і спільний інтерес українці, поляки і індійці. Треба сказати, що завдяки мистецтву це робити просто і цікаво. Цю ідею підтримали студентки шостого курсу медичного факультету Катерина Воробець і Богдана Перевізник, студенти четвертого курсу факультету іноземних студентів Зюзанна Бетковяк (Zuzanna Betkowiak) і Насір Авадія (Nashir Avadiya), а також представниці «Амріти».

Це ще раз довело те, що багато чого можна робити разом, коли є бажання і натхнення. Не варто чекати, коли хтось це зробить за вас.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.