Меню Закрити

«Книга пам’яті Лемківщини 1944-1946» поповнила бібліотечний фонд ТДМУ

Літературно-мистецький захід, присвячений лемківській культурі й традиціям, відбувся в читальній залі бібліотеки Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського. У ньому взяли участь студенти, які є членами науково-краєзнавчої студії «Терполяни», викладачі нашого університету та інших вишів Тернополя, представники управління культури облдержадміністрації. Гостями бібліотеки були також голова Світової федерації українських лемківських об’єднань, член Національної спілки краєзнавців України Ярослава Галик, член колегії Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Марія Бабічук (Чортків), члени правління Тернопільської обласної  і міської організацій «Лемківщина» Дарія Антонюк та Галина Околіта.

Зі словами вдячності за візит до гостей звернулися директор університетської бібліотеки Олена Проців, доцент кафедри філософії та суспільних наук, керівник науково-краєзнавчої студії «Терполяни» Леонід Кравчук та староста студії, студентка першого курсу стоматологічного факультету Олеся Цвигун.

Від імені керівництва Тернопільської облдержадміністрації з вітальним словом до присутніх звернувся головний спеціаліст управління культури ОДА Ігор Натолочний, який зазначив, що вихідці з Лемківщини, залишаючись носіями лемківських звичаїв, культурних та побутових традицій, є активними учасниками  громадського життя області, а Всеукраїнський фестиваль «Дзвони Лемківщини» на Тернопіллі з кожним роком стає масовішим і цікавішим.

Лемківська культура багата на пісні, є серед них веселі, жартівливі, тужливі. Кілька таких мелодійних, пісень прозвучало у виконанні солісток Тернопільської філармонії заслуженої артистки України Надії Гусениці і Наталії Бойко.

Директор Тернопільського художнього музею, заступник голови Тернопільської обласної організації   «Лемківщина» Ігор Дуда розповів про укладений ним «Лемківський словник», що вмістив 26 тисяч найбільш уживаних і рідкісних слів лемківського діалекту, а також про інші свої мовознавчі книги – «Лемківські приповідки» та «Лемківський гумор».  На думку автора, лемківська мова – найскладніша в світі, бо ніхто ще її не вивчив. Старше покоління її призабуло, перейшло на українсько-лемківський суржик, а молодше не вміє нею говорити.

Лемківському краю присвятила свою науково-краєзнавчу розвідку доцент кафедри іноземних мов ТДМУ Тетяна Саварин. «Тема Лемківщини мені рідна, оскільки це батьківщина моїх предків. Мої бабуся і дідусь – переселенці з Горлицького повіту Краківського воєводства – нині мешкають в селі Клювинці Гусятинського району, -розповіла Тетяна Володимирівна. – З дитинства любила слухати розповіді бабусі про цей дивовижний край, її співанки. У 2003 році успішно захистила кандидатську дисертацію на тему «Лемківське весілля в міжетнічному контексті». До речі, опонентом на захисті дисертації в мене був доктор філологічних наук, іноземний член НАН України, голова Асоціації україністів Словаччини й представник лемків Словаччини Микола Мушинка, який мене усіляко підтримував».

Цікавим був виступ голови Світової федерації українських лемківських об’єднань, члена Національної спілки краєзнавців України Ярослави Галик. «Наша громада розсипана, як живе срібло, по всьому світу, бо пережила тяжкі депортації та міграційні процеси. Та попри всі випробування, що випали на долю лемків,   наш люд пам’ятає, плекає і розвиває свою культуру та звичаї. І щоразу зливається докупи, як живе срібло», – зазначила гостя.

Ярослава Галик – автор книг «Лемківщина – край наших предків», «Маленька українка у великому Парижі», «Світло очей моїх», а також трьохтомної «Книги пам’яті Лемківщини 1944-1946». Це книга-мартиролог з поіменним списком лемків-українців, які стали жертвами злочинної акції, де зафіксований нині вже неіснуючий лемківський світ поіменно і породинно, яким він був до 9 вересня 1944 року, тобто до депортації.

Доцент кафедри медичної фізики та лікувальної діагностики ТДМУ Валерій Дідух прочитав вірш, присвячений уродженцю Лемківщини – поету Богдану-Ігорю Антоничу.

«Лемківщина в серці моїм» – так назвав одну зі своїх книг голова Спілки письменників Лемківщини, головний редактор журналу «Бескиди» Володимир Барна, чиї батьки теж пережили депортацію.

І знову звучали пісні. На цей раз – у виконанні студентки першого курсу стоматологічного факультету Яни Владики.

Під оплески присутніх Ярослава Галик вручила «Книгу пам’яті Лемківщини 1944—1946» доценту кафедри іноземних мов ТДМУ Тетяні Саварин, яка за згодою автора передала її у фонд бібліотеки ТДМУ – і тепер широке коло читачів матиме змогу ознайомитися з цією фундаментальною працею, яка є документальним свідченням Лемківської трагедії середини XX століття.

Більше світлин тут: https://www.facebook.com/tdmu.official/photos/?tab=album&album_id=1493052067483585

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.