У ТДМУ відбулася конференція «Європейські стандарти діагностики та лікування ендокринопатій дитячого віку: імплементація в практику сімейного лікаря»

У Тернопільському державному медичному університеті ім. І.Горбачевського 4 травня 2018 року на базі конгрес-центру НОК «Червона калина» відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Європейські стандарти діагностики та лікування ендокринопатій дитячого віку: імплементація в практику сімейного лікаря».

Pектор ТДМУ, професор Михайло Корда урочисто відкрив конференцію. Він наголосив на важливості об’єднання зусиль педіатрів, сімейних лікарів та ендокринологів на шляху профілактики та лікування найбільш поширених ендокринних захворювань дитячого віку, поширеність яких зростає на теренах нашого краю.

У президії (зліва на право) заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації – начальник відділу надання медичної допомоги населенню Тетяна Скарлош, ректор ТДМУ, професор Михайло Корда, завідувач кафедри педіатрії №2, професор Галина Павлишин, головний лікар Тернопільської обласної дитячої лікарні, професор Григорій Корицький, президент Польського товариства дитячих ендокринологів та діабетологів з Приморського медичного університету у Щеціні (Польща), професор Мечислав Вальчак, президент Європейського товариства з дитячого ожиріння, віце-президент Польської асоціації педіатрів, керівник клініки дитячої ендокринології і діабетології медичного факультету у Жешувському університеті (Польща), професор Артур Мазур.

Начальник відділу надання медичної допомоги населенню Тернопільської ОДА Тетяна Скарлош та експерт Управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА з сімейної медицини Марія Сельська.

Експерт управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА з педіатрії Оксана Яворська, експерт управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА з дитячої ендокринології Леся Качор.

Завідувач кафедри педіатрії №2, професор Галина Павлишин розпочала пленарне засідання інформацією про сучасні епідеміологічні дані та тенденції приросту захворюваності на ендокринну патологію серед дитячого населення Тернопільської області та України у доповіді «Ендокринопатії дитячого віку на Тернопіллі: реалії та перспективи», привернувши увагу присутніх до  ендемічного дифузного зобу (І місце серед усіх ендокринних захворювань дитячого віку) та ожиріння (ІІ місце), які потребують нагальних профілактичних заходів від педіатрів та сімейних лікарів.

Президент польського товариства дитячих ендокринологів та діабетологів з Приморського медичного університету у Щеціні (Польща), проф. Мечислав Вальчак ознайомив присутніх з європейськими алгоритмами діагностики затримки росту у дітей та навів приклади успішного лікування гормоном росту у Польщі при гіпофізарному нанізмі, синдромі Шерешевського-Тернера, синдромі Прадера-Віллі, синдромі малої дитини для гестаційного віку чи синдромі внутрішньоутробної затримки росту у доповіді «Сучасні підходи до діагностики і терапії патології росту у дитячому віці».

У доповіді «Що нового в терапії вітаміном D у вибраних хворобах дитячого віку?» проф. Мечислав Вальчак навів результати сучасних досліджень, які свідчать про унікальну роль вітаміну D не лише в кістково- мінеральному обміні, але й у регуляції секреції гормонів ендокринними залозами, підтримання балансу імунної відповіді, роботи серцево-судинної системи, протипухлинному захисті, а також продемонстрував нові перспективи у використанні вітаміну D з метою корекції порушень обміну речовин, наголосивши на необхідності профілактичного вживання вітаміну D у конкретних категорій пацієнтів згідно існуючих європейських протоколів.

Президент Європейського товариства з дитячого ожиріння, віце-президент Польської асоціації педіатрів, керівник клініки дитячої ендокринології і діабетології медичного факультету у Жешувському університеті (Польща), проф. Артур Мазур у доповіді «Заповний, захудий, зависокий, занизький – коли потрібно запідозрити генетичну природу захворювання?» на конкретних клінічних випадках наглядно описав захворювання, які можуть зустрічатися у практиці педіатра та сімейного лікаря і потребують своєчасного дообстеження і лікування в ендокринолога, а саме: с-м Кляйнфельтера, с-м Сотоса, с-м Марфана, с-м Сільвера-Рассела, с-м Нунан, с-м Шерешевського-Тернера, Ахондроплазія, с-м Корнелії де Ланге, с-м Прадера-Віллі, с-м Барде-Бідля, с-м Сохен, с-м Альстрема тощо.

У наступній доповіді «Передчасне статеве дозрівання у дітей»  проф. Артур Мазур розповів про критерії статевого розвитку та можливі причини патології у дитячому віці (зокрема онкопатології), а також представив сучасні підходи до диференційної діагностики і принципи лікування.

Завідувач кафедри внутрішньої медицини №1, професор Надія Пасєчко представила доповідь «Гіпоталамічний синдром пубертатного періоду – нові підходи до проблеми», акцентувавши увагу лікарів на своєчасності виявлення та необхідності проведення комплексу профілактично-лікувальних заходів цієї патології у дитячому віці задля призупинення прогресування її у подальші періоди життя.

Доцент кафедри педіатрії №2, доц. Вікторія Фурдела зробила доповідь на тему «Ожиріння та метаболічний синдром у дитячому віці», відзначивши, що ожиріння набуло рівня епідемії серед дитячого населення України та світу, зупинилася на сучасних підходах до діагностики та лікування ожиріння та метаболічного синдрому у дітей за критеріями останнього європейського протоколу «Pediatric Obesity—Assessment, Treatment, and Prevention: An Endocrine Society Clinical Practice Guidelineб 2018». Також доц. Вікторія Фурдела навела результати епідеміологічного дослідження поширеності ожиріння та артеріальної гіпертензії серед школярів міста Тернополя, яке було проведено кафедрою педіатрії №2 в рамках наукової програми Асоціації педіатрів України.

Доцент Вікторія Фурдела у другій доповіді  «Йододефіцит у дитячому віці (проблема подолана?)» ознайомила учасників конференції з успішними результатами подолання йододефіциту у багатьох країнах світу протягом останніх 25 років завдяки прийнятим програмам ВООЗ та ЮНІСЕФ, а також представила ситуацію в Україні, яка потребує уваги та об’єднання зусиль ендокринологів та лікарів загальної практики.

Заступник  директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Володимир Панічев у доповіді «Епідеміологія захворювань щитоподібної залози, пов’язаної з нестачею йоду в довкіллі Тернопільської області» представив увазі присутніх аналіз поширеності та захворюваності на ендемічний дифузний зоб протягом останніх 10 років як територіального критерію йододефіциту (за визначенням ВООЗ) у Тернопільській області загалом та кожному районі зокрема.

Старший науковий співробітник відділення ендокринології ДУ «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України» (м. Харків), канд. мед. наук Світлана Чумак у своїй доповіді розкрила надзвичайно актуальну тему «Cамоконтроль та реабілітація дітей з цукровим діабетом в умовах медичної реформи», поділилась багатим досвідом роботи з такими пацієнтами у Школі діабету на базі свого відділення.

Старший науковий співробітник відділення психології ДУ «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України»  (м. Харків), дитячий психолог, канд. псих. наук Олена Кирилова розповіла про шляхи підвищення мотивації до самоконтролю у підлітків хворих на цукровий діабет І типу, представивши результати свого наукового дослідження.

Експерт управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА з дитячої гінекології  Зоряна Грегоращук доповіла про «Порушення менструального циклу у дівчат підлітків», привернувши увагу до сучасних підходів діагностики і лікування цієї патології у практиці  сімейного лікаря.

В рамках конференції відбулися майстер-класи:

 «Сучасні можливості самоконтролю та інсулінотерапії: розкіш чи практична допомога?» , ментор – Світлана Чумак.

 «Пальпація щитовидної залози у дітей різного віку та інтерпретація результатів», ментор – доц. Вікторія Фурдела.

 «Вимірювання цукру крові персональним глюкометром та інтерпретація  результатів», ментор – Світлана Чумак.

 «Визначення антропометричних показників дітей різного віку та інтерпретація результатів»,  ментор – доц. Вікторія Фурдела.

«Вимірювання артеріального тиску у дітей та інтерпрепація результатів», ментор – проф. Галина Павлишин.

На завершення пленарних засідань учасники, які дали вірні відповіді на запитання президії за тематикою конференції отримали цінні призи.

У конференції взяли участь педіатри, сімейні лікарі, ендокринологи та дитячі ендокринологи з Тернополя та Західного регіону України.

         Інформацію надала кафедра педіатрії №2.