У ТДМУ відбувся перший випуск слухачів програми з підготовки інструкторів з догоспітальної допомоги

На базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» Тернопільського державного медичного університету 11 лютого 2019 року розпочато реалізацію проекту з підготовки інструкторів з догоспітальної допомоги. Він включає в себе підвищення кваліфікації лікарів і фельдшерів з медицини невідкладних станів, перепідготовку осіб, які обіймають посади фельдшерів з медицини невідкладних станів та медичних сестер з невідкладних станів, підвищення кваліфікації лікарів з медицини невідкладних станів.

У навчаннях і тренінгах швидко пролетів час – і вже 8 березня 2019 року учасники проекту склали підсумковий іспит. З цієї нагоди до ТДМУ прибула в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, яка брала безпосередню участь в оцінюванні практичних навичок і теоретичних знань слухачів програми.

Як зазначив завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини, професор Арсен Гудима, транзиторна програма розроблена фахівцями і експертами з медицини невідкладних станів.

«Це представники Тернопільського державного медичного університету та Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф. Загалом навчальна програма передбачає 160 годин на вивчення рятувальної медицини і 24 години для опанування курсу «Викладач-інструктор». Навчальний план складається з чотирьох потужних тематичних блоків – це кваліфіковані заходи реанімації, надання допомоги при травмі на догоспітальному етапі, надання допомоги дітям на догоспітальному етапі, невідкладні стани, які часто трапляються на викликах швидкої допомоги, медицина катастроф… Вся програма базується на настановах медицини невідкладних станів і протоколах, розробкою яких зараз займається група експертів МОЗ», – розповів Арсен Гудима.

Директором програми був помічник лікаря, парамедик з невідкладних станів, парамедик з тактичної медицини Джон Бі Крістенсен (США), за блок педіатрії і реанімації відповідав Матеуш Згода (Республіка Польща), за блок травми – голова Асоціації парамедиків у Литві Рітіс Малашаускас, за блок невідкладних станів  – директор центру симуляційного навчання ТДМУ Галина Цимбалюк. Також були залучені для реалізації цієї програми доктор медичних наук Віталій Крилюк, головний лікар станції екстреної медичної допомоги (Хмельницький) Лариса Чубенко та завідувач відділення швидкої допомоги у м. Ківерці Волинської області Анатолій Каленюк. У напрямку педіатрії допомагали  доценти нашого університету Ольга Дудчак і Емілія Бурбело. Окрім того, стажистами на цьому курсі були викладачі ТДМУ Ольга Прохоренко, Віктор Шацький і Наталія Галіяш, які здобували нові навички і вдосконалювали свої знання та практичний досвід.

Учасники проекту упродовж курсу складали проміжні іспити і мали можливість їх перескласти, якщо не вдавалося це зробити з першого разу. Підсумкове практичне оцінювання тривало упродовж 10 годин. За підсумками першої хвилі навчання 17 учасників успішно склали іспити й у якості парамедиків вже з червня отримуватимуть гідну оплату своєї праці. А 7 з них стануть інструкторами. Загалом заплановано три хвилі підготовки інструкторів.

Нагадаємо, що учасниками транзиторної програми є фельдшери, медичні сестри та лікарі бригад швидкої Одеської, Вінницької, Донецької, Полтавської, Тернопільської областей та Києва. Саме у цих регіонах цьогоріч впроваджуватиметься нова система розвитку працівників екстреної медичної допомоги, яка згодом пошириться на всю країну.

«Учасники зрозуміли, що навчання у нас відбувається на якісному рівні, що підхід до підготовки кадрів є доволі серйозним і потрібно максимально докладати зусиль, аби стати інструктором. Всі вони відзначили високий професійний рівень викладачів ТДМУ. Заняття проводилися і на базі центру симуляційного навчання нашого університету. З часом усі новоспечені інструктори будуть неодноразово підвищувати свій фаховий рівень на базі нашого центру», – додав Арсен Гудима.

Зі свого боку Віталій Крилюк відзначив, що навчання, яке відбулося в Тернополі є потужним проектом. На його думку, незаперечним є той факт, що підходи в навчанні та підготовці фахівців системи ЕМД, як в принципі і всіх інших, потребують змін.

«Важливим моментом цього проекту є те, що левова його частина здійснена саме інструкторами з України. Завдячуючи фахівцям ТДМУ, а саме професору Гудимі А. та керівникусимуляційного центру Цимбалюк Г., був створений кінцевий варіант транзиторної програми. Безумовною сильною стороною було те, що інструктори це не тільки талановиті вчителі, але і практики. Галя Цимбалюк, Оля Прохоренко, Лариса Чубенко та Анатолій Каленюк (важко кожному окремо дати характеристику, бо це єдина згуртована команда) – це приклад того, що в Україні є професіонали своєї справи. Окремо хочу відзначити колосальну роботу Романа Гука, завдяки якому всі манекени та обладнання завжди були готові до роботи і в ідеальному стані. Подяка Богдані Перевізник, яка зебезпечувала синхронний переклад. Вони були готові до цього проекту і саме вони зробили його дійсно успішним. Головне, що вони займаються своєю справою, і після першого місяця ця команда набула більшого досвіду та сформувалася як команда однодумців, які готові іти вперед. Підтвердженням цього є висока оцінка курсантами українських викладачів», – наголосив Віталій Крилюк.

Арсен Гудима від імені адміністрації ТДМУ висловив подяку Всеукраїнській раді реанімації за надані манекени для навчальних цілей та складання іспиту. Це дало можливість забезпечити безперебійну роботу викладачів і екзаменаторів під час першої хвилі реалізації транзиторної програми з підготовки інструкторів з догоспітальної допомоги.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевскього.