Навчання практичних лікарів на курсах ендоскопічної хірургії в ТНМУ

Курси ендоскопічної хірургії в Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського – єдині на території України, де регулярно виконуються навчальні операції на тваринах, а після цього операції на хворих у клініці. За період існування курсів з 2007 року пройшли навчання і успішно працюють понад тисячу лікарів з усіх регіонів України. Теоретичні знання і практичні навички медики здобувають упродовж місяця. У групі максимальна кількість 8 осіб. Це дає можливість кожному курсанту ефективно освоїти матеріал і здобути потрібну практику. Географія учасників курсів, які завершують навчання цього місяця, – Хмельницький, Рахів, Переяслав-Хмельницький, Світлогорськ, Тернопіль, Запоріжжя. Наступного місяця очікують лікарів з Полтави, Дніпра, Харкова та інших міст. У списку на проходження курсів уже записано 173 особи.

«Приємним є той факт, що 85% випускників наших курсів самостійно вдома оперують. Це дуже високий показник, але він має для цього всі підстави, бо кожна навичка відпрацьовується ретельно», – розповів керівник курсів, асистент кафедри хірургії №1 з урологією та малоінвазивною хірургією імені проф. Л.Ковальчука Костянтин Походун.

Він додав, що для виконання поставлених завдань цикл тематичного вдосконалення «Лапароскопічні та інші малоінвазивні технології в хірургії, урології  та гінекології» розділено на декілька етапів. Навчання починається з вивчення теорії – сучасних моделей апаратури, спеціального та допоміжного інструментарію, необхідного для виконання операцій, специфіки їхньої обробки та стерилізації. Детально розглядаються анатомо-топографічне обґрунтування малоінвазивних операцій, особливості анестезіологічного забезпечення, покази і протипокази, техніка виконання операцій розроблена різними провідними школами.

За словами Костянтина Походуна, одночасно відпрацьовуються практичні навички з роботи на фантомах в тренажерній залі ендоскопічної хірургії. Це приміщення оснащене не лише названими вище тренажерами, але і різноманітним інструментарієм та апаратурою, що використовується при виконанні малоінвазивних оперативних втручань. При цьому на фантомах засвоюються та вдосконалюються принципи роботи з інструментами різних фірм, освоюються навички в’язання інтра- та екстракорпоральних вузлів. Наявність тренажерної зали ендоскопічної хірургії дає змогу розширити можливості вдосконалення та освоєння необхідних практичних навичок.

Керівник курсів зазначив, що перед виконанням навчальної операції на тваринах, проводиться детальний аналіз етапів операції з відеодемонстрацією, порівнянням техніки оперативних втручань різних шкіл, та особливостям їх виконання на тваринах. Опанувавши основні практичні навички лікарі-курсанти  приступають до другого етапу навчання, а саме, беруть участь в виконанні малоінвазивних втручань в клініці, де відбувається завершальний етап засвоєння практичних навичок. Упродовж двадцяти років інтенсивно розвиваються нові хірургічні технології, серед яких малоінвазивна хірургія, яка є одним з найбільших досягнень медицини. Її перевагами є мінімальна травматичність та низька частота ускладнень, а також істотне зниження строків реабілітації хворого. Складні електронні прилади, спеціальні інструменти дають можливість виконувати оперативні втручання через незначні проколи в тканинах без їхнього розрізу і це вимагає від хірурга додаткових знань та навичок роботи з ними.

Важливе значення у підготовці практичного лікаря надається освоєнню та поглибленню практичної досконалості, тобто засвоєнню низки практичних навичок, які пов’язані з запитами клініки і допомагають виконувати алгоритм різних оперативних втручань. У тренажерних залах ТНМУ на спеціальних фантомах курсанти відпрацьовують більшість практичних прийомів, а також виконуючи операції на експериментальних тваринах, вчаться робити найбільш поширені операції, а саме холецисектомія, нефректомія, спленектомія,  сальпінголізіс, оваріолізіс, відновлення прохідності маткових труб, вилущення кісти яєчників, сальпінготомія при позаматковій вагітності та інше.

«Упродовж цього місяця підвищую свою кваліфікацію і вивчаю нові методи малоінвазивних оперативних втручань. Цих методів ми ще не використовували у нашому госпіталі, але в нас є лапароскопічна стійка, тому почергово лікарі навчаються в Тернопільському медичному університеті, щоб відпрацювати необхідні навички. Потім цей досвід будемо використовувати на практиці. Мої колеги уже були тут, дуже задоволені роботою і навчанням, відзначали індивідуальний підхід, ґрунтовні пояснення і мали змогу відпрацювати вивчене. Вони залишилися задоволені і організацією курсів, і ставленням з боку представників університету», – поділився враженнями лікар-хірург госпіталю ветеранів війни у Хмельницькому Віктор Докієн.

Лікар-хірург поліклінічного відділення Андрій Лета з Рахова розповів, що на навчання очікував упродовж кількох місяців. У Рахівській лікарні також придбали лапароскопічну стійку, тому керівництво закладу почало скеровувати лікарів на курси для на набуття навичок проведення лапароскопічних операцій. Андрій Лета зазначив, що спершу розпочнуть з лапароскопічної холецисектомії та апендиктомії, а потім будуть розвивати інші напрямки малоінвазивних операцій. «У нас є багато пацієнтів, які потребують таких оперативних втручань, – продовжує пан Андрій. – Як правило, за отриманням цієї послуги вони їдуть до Івано-Франківська. З наявністю лапароскопічної стійки і достатньої кількості фахівців такі операції, можна буде робити в Рахові».

Завідуюча акушерсько-гінекологічним відділенням Переяслав-Хмельницької центральної районної лікарні, акушер-гінеколог Лариса Демків поділилася своїми планами: «Найчастіше лапароскопічні методи оперування ми використовуємо для видалення кіст яйників, в разі позаматкової вагітності, непроходження маткових труб, а також для видалення матки та додатків, пухлин. Це малотравматичне втручання і пацієнти швидко відновлюються. Видалення кіст лапароскопічним методом дає можливість зберегти функціональність яйника. Ці курси дають можливість відпрацювати практичні навички. Мені сподобалося викладання, поєднання теорії з практикою. Переді мною ще двоє моїх колег пройшли ці курси. Фактично ми маємо бригаду, яка може робити такі операції, чим і плануємо займатися».

Прессекретар ТНМУ Яніна Чайківська.

Світлини авторки.