Укотре запросила до спілкування фахівців медичної галузі Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх орга-нів». Форум відбувся дистанційно на онлайн-платформі офіційного провайдера – Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського.
Понад 150 фахівців з Тернопільщини, Рівненщини, Волині, столиці та Київської області взяли участь у конференції. Спікерами ж були вчені нашого університету: кардіологи, гастроентерологи, пульмонологи, хірурги, фармакологи, нефрологи, фахівці з сімейної медицини, функціональної діагностики, екстреної та симуляційної медицини, інфекціоністи, психіатри, реабілітологи.
Усі доповіді, які представили науковці, стосувалися сучасних методів діагностики та лікування патології внутрішніх органів. Цікаву й корисну для лікарів сімейної медицини інформацію щодо лікування ішемічної хвороби серця, за матеріалами ювілейного ХХV Національного конгресу кардіологів України, репрезентував професор Мар’ян Гребеник, завідувач кафедри терапії ФПО. Інформативною для сімейних лікарів була й доповідь голови Асоціації сімейної медицини Тернопільщини, завідувачки кафедри терапії та сімейної медицини ТНМУ, професорки Лілії Бабінець.
У сучасних умовах воєнного стану актуальною є тема організації роботи медичного закладу, яка прозвучала з уст завідувача кафедри екстреної і симуляційної медицини Арсена Гудими. Професор мовив про особливості організації роботи та завдання лікувальної установи в умовах надзвичайного стану, зокрема, про роль терапевта у системі реагування клініки на масове надходження постраждалих, етапність і резерви надання допомоги.
Уперше на форумі прозвучали теми, присвячені стрес-асоційованим розладам і сучасним аспектам діагностики та лікування деменції, які підготували профільні фахівці нашого університету.
Особливий інтерес аудиторії викликали доповіді провідних вчених-інфекціоністів, які стосувалися питань діагностики та лікування Лайм-бореліозу, вірусних гепатитів В, С, D, що доволі часто зустрічаються в практиці сімейного лікаря. Зокрема, йшлося про діагностику нових інфекцій – таких, як гарячка Денге, хвороба Чагаса, хвороба Чікунгунья, що супроводжуються ураженням серця та пов’язані з активними міграційними процесами не лише в Україні, але й у Європі.
Детальний аналіз діагностичного пошуку за суглобового синдрому виклала у своїй доповіді доцентка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії Надія Ярема. Відомо, що наявність суглобового синдрому може супроводжувати різні ревматологічні, інфекційні, обмінні, онкологічні захворювання, а встановлення діагнозу почасти є складною проблемою та вимагає не лише використання великої низки клінічних, лабораторних, інструментальних обстежень, але й особливої уважності та настороженості лікаря.
Інформацію про застосування антибактеріальних та антифунгальних препаратів, що базується на Стандартах медичної допомоги, який затверджений наказом МОЗ України від 23.08.23р. №1513, і є важливим документом в регулюванні використання антибіотиків задля подолання проблеми резистентної внутрішньолікарняної інфекції, представила завідувачка кафедри фармакології з клінічною фармакологією нашого університету, учасниця робочої групи з підготовки цього нормативного документа, професорка Олександра Олещук.
Складними є виклики перед сімейними лікарями щодо діагностики й надання допомоги вагітним з порушеннями серцевого ритму, зокрема, своєчасного скерування пацієнток до кардіологів для обрання тактики лікування відповідно до сучасних стандартів і настанов. Цю проблему висвітлила Надія Ярема, професорка кафедри внутрішньої медицини №1
Цікавими та інформативними були доповіді фахівців з різних напрямів терапевтичного профілю. І донині залишається актуальним питання лікування кашлю, який супроводжує респіраторні захворювання, що мають тенденцію до зростання в осінній період. Відомо, що майже 30 відсотків звернень до сімейного лікаря становлять хворі із симптомом кашлю. Про патогенез цього симптому за різних патологічних станів та особливості вибору сучасних середників розповів професор Сергій Андрейчин.
Актуальними були й доповіді щодо можливостей ренопротекції у сучасних умовах за хронічної хвороби нирок. Йшлося про якість життя хворих, в яких діагностували негоспітальну пневмонію, асоційовану з COVID-19 з допомогою індексу комор-бідності Чарлсона, та особливості легеневої реабілітації у сучасних умовах. Неабиякий інтерес викликала й тема психофізіологічних і фізіологічних детермінантів харчової поведінки в клінічній практиці. Звичайно, залишається актуальною також роль різних сучасних фармакологічних аспектів у лікуванні терапевтичної патології.
Атеросклероз – ще одна тема, яку порушили на форумі. Проблема комплексна й над нею нині працюють провідні кардіологи та судинні хірурги в усьому світі. Про новітні підходи до діагностики та лікування облітерувального атеросклерозу судин ніг, зокрема нові медичні препарати й стандарти лікування, доповів професор кафедри хірургії №1 з урологією та малоінвазивною хірургією Петро Боднар.
Своєрідним рефреном форуму прозвучала доповідь, присвячена прийняттю клінічних рішень у нинішній медицині. Її представила доцентка кафедри терапії та сімейної медицини ТНМУ Ірина Боровик за результатами своєї роботи, що ґрунтувалася на дослідженнях провідних учених України та Європи.
Сергій АНДРЕЙЧИН,
завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії ТНМУ, професор
Наталія ВЕРЕЩАГІНА,
доцентка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії ТНМУ