Сорбенти для виведення токсинів: як та коли вживати

Сорбенти передусім рекомендують використовувати за отруєнь, кишкових інфекцій, порушень функціонування нирок, шкірних захворювань і навіть для схуднення. Вони зв’язують молекули токсину, після чого без перешкод потрапляють до видільної системи та виводяться з організму. В медицині їх використовують для негайної ліквідації або запобігання симптомів отруєння.

Враховуючи ефективність та безпеку застосування сорбентів, лікарі призначають їх як початковий захід для лікування гострої діареї та інших станів задля швидкого та ефективного запобігання втрати рідини й електролітів.

Як кишкові адсорбенти останніми роками в медичній практиці застосовують лігнін гідролизний: по одній столовій ложці тричі на день, полівінілпіролідон по 5 г тричі на день, вугілля активоване 15-20 г тричі на добу, кремнію діоксид колоїдний, смектит діоктаедричний та інші.

Як працює ентеросорбент?

Активоване вугілля будь-якої форми випуску – висока сорбція нутрієнтів, не сорбує мікроорганізми, висока частота закрепів.

Пори активованого вугілля дрібні, тому великі молекули (білкові та ліпопротеїдні токсини й мікроби) не можуть бути захоплені через їх розмір. Сорбуються лише дрібні молекули: вітаміни, амінокислоти та мінерали. Сорбується також вода, тому виникають закрепи (ефект припинення діареї відбувається за рахунок згущення калових мас).

Частинки вугілля мають гострі краї, звідси суттєвий ризик травмування слизової шлунково-кишкового тракту.

Смектит у суспензії – сорбція деяких нутрієнтів, не сорбує мікроорганізми, висока частота закрепів. Механізм сорбції подібний до активованого вугілля. Дія за рахунок запустіння калових мас. Відстань між пластинками-шарами менше 1 нм, тому неможлива сорбція середніх і великих молекул. Істотний ризик закрепів, а при тривалому прийомі – ризик гіповітамінозу. Речовини з молекулярною масою понад 10000 Дальтон (імуноглобуліни,білкові токсини) не сорбуються.

Гідрогель поліметилсилоксану (паста або капсули) – сорбція лише деяких класів нутрієнтів, не сорбує мікроорганізми, при цьому висока частота закрепів і диспепсії. Механізм сорбції подібний до активованого вугілля. Відстань між пластинками-кулями менше 1 нм – неможлива сорбція середніх і великих молекул. Суттєвий ризик закрепів. При тривалому прийомі – ризик гіповітамінозу.

Високодисперсний діоксид кремнію – сорбційний механізм заснований на електростатичній взаємодії. Частинки діоксиду кремнію блокують аглютинувальні центри патогенних мікроорганізмів (обволікують поверхню мікроорганізму). Найбільша спорідненість до великих білкових структур: бактерій, ендотоксинів, продуктів порушеного обміну речовин. Серед препаратів цього покоління (атоксіл та ін.) слід виділити біле вугілля, що є оригінальним препаратом діоксиду кремнію, що створений 2008 р. в Україні, пройшов шлях від дієтичної добавки до лікарського безрецептурного засобу. Єдиний український сорбент – лікарський засіб з доведеною антидіарейною дією. Практика та дослідження довели, що результативність застосування сорбенту діоксиду кремнію суттєво конкурує з показниками дієвості відомих пробіотичних штамів.

Чим відрізняється біле та чорне вугілля? «Біле вугілля» не має у своєму складі вугілля. Назва – це вдалий маркетинговий хід і відсилання до популярного активованого вугілля. У складі білого вугілля активними речовинами є діоксид кремнію, мікрокристалічна целюлоза та трохи глюкози. Обидва препарати показують високу ефективність проти різних отруєнь. Але є невеликий нюанс у використанні активованого чорного вугілля. Так, для більшої ефективності рекомендують подрібнювати його перед вживанням. При цьому темний сорбент, на відміну від білого, не надто зручний у застосуванні, адже після прийому фарбуються зуби та рот.

Завдяки високій сорбційній активності дві-три піґулки білого вугілля замінюють 10-12 піґулок чорного. Чорне вугілля необхідно приймати у дозуванні одна піґулка на десять кілограмів ваги.

Чи є природні сорбенти? Існує ціла низка природних сорбентів. У продуктах рослинного походження сорбентом є клітковина (рослинні волокна). Багато її міститься в житньому хлібі, кашах, вівсяних пластівцях, картоплі, яблуках, винограді. Якщо регулярно приймати в їжу ці продукти, покращується моторика кишківника, з організму виводяться токсини, зайвий холестерин, унаслідок чого відбувається зниження ваги та загальне оздоровлення організму. Особливо корисні висівки, які виходять у результаті переробки борошна. Щоб приготувати найкращий сніданок, потрібно запарити окропом висівки, додати терте яблуко, родзинки. Найбільш поширені природні сорбенти:

– Пектин: міститься у великих кількостях в яблуках, крупах, гарбузах і буряку.

– Біла глина (використовують у масках на обличчя). Цей мінерал може лікувати, омолоджувати шкіру, очищати організм і навіть загоювати рани.

– Діоксид кремнію (мінерал): завдяки своїм біологічним властивостям здатен виводи з організму важкі метали, а за рахунок дуже дрібної структури починає швидко діяти та виводить найдрібніші частинки токсинів навіть з крові.

– Хітозан (виробляють з панцира ракоподібних): має імунорегулювальні властивості та покращує обмін речовин. використовують як самостійний препарат.

– Активоване вугілля: натуральний продукт деревного походження. Але активоване вугілля сорбує також і корисні речовини, тому не рекомендують вживати його занадто часто.

Усі сорбенти здебільшого зустрічаються у складі саме комплексних засобів. Потрібно враховувати їхні функції та механізм дії в організмі людини.

Наприклад, введення пектину може посилити терапевтичний ефект або знизити негативний вплив лікарських препаратів. При потраплянні в шлунково-кишковий тракт з пектину утворюються гелі, які вистилають стінки кишківника та шлунка й перешкоджають всмоктуванню токсинів у лімфу й кров, а також здатні усувати гострий вплив низки речовин на стінках кишківника. При розбуханні маса пектину вибирає зайву вологу з травного тракту. Просуваючись кишківником, молекули пектину, захоплюють токсичні речовини та виводять їх з організму. Встановлено також, що 1 г пектину здатний зв’язати 150-400 мг важких металів.

Хітозан, який має унікальні сорбційні властивості, здатен виводити з організму не лише токсини природного походження, а й радіонукліди та вільні радикали, тому має онкопротекторну дію. Це особливо актуально для мешканців промислових регіонів і великих міст, екологічна ситуація в яких залишає бажати кращого. Крім того, хітозан нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Завдяки особливостям хімічної будови хітозан здатний адсорбувати різні речовини, які потім разом з ним виводяться з організму. Його можна уявити як щітку, яка очищає шлунково-кишковий тракт. Важливо зазначити, що застосування хітозану також сприяє зменшенню маси тіла.

Види препаратів для очищення організму та показання до їх застосування. Сорбенти. Як препарати для очищення організму їх застосовують при отруєнні, в тому числі й алкоголем, коли необхідно вивести з організму токсини та продукти його розпаду. Бувають сорбенти з додаванням пробіотика. У такому разі їх можуть використовувати для виведення токсинів та покращення мікрофлори кишківника.

  1. Засоби для поліпшення перистальтики, в тому числі проносні. Застосовують при закрепах і при ослабленій роботі ШКТ, коли через сидячий спосіб життя та неправильне харчування виникають проблеми з дефекацією. Проблеми з випорожненням кишківника можуть виникнути, якщо людина сидить на дієті, має дисбактеріоз або з інших причин.
  2. Фіточай для покращення роботи ШКТ, печінки та жовчного міхура. М’яко стимулюють відтік жовчі, виводять токсини, знімають запалення та покращують стан слизової оболонки шлунка. Найчастіше його застосовують для нормалізації роботи ШКТ, що дозволяє посилити імунітет та відновити загальний стан здоров’я.
  3. Засоби від діареї. Можуть виконувати функцію сорбенту та знищувати хвороботворну флору, зменшувати активність перистальтики. Тому до них можна віднести ті протидіарейні ліки, які містять сорбенти.

Продукти харчування, які містять природні сорбенти.

Грейпфрут допомагає очистити кишківник, містить мінімальну кількість цукру та калорій, що робить його відмінним помічником у схудненні.

Яблука – багаті на пектин, розчинну клітковину, яка допомагає регулювати роботу кишківника та виводити токсини. Яблука також корисні для зниження рівня холестерину в крові.

Вівсяні висівки – чудове джерело нерозчинної клітковини, яка допомагає підтримувати регулярність кишківника та здоров’я травної системи.

Банани містять інулін – тип розчинної клітковини, який служить пребіотиком, сприяючи росту корисних бактерій у кишківнику.

Артишоки містять велику кількість інуліну та інших пребіотиків, які допомагають в регуляції травлення.

Чорниця містить антиоксиданти та клітковину, які сприяють очищенню кишківника.

Ці продукти можуть бути чудовим доповненням до раціону, сприяючи природному процесу детоксикації та підтриманню здоров’я травної системи.

Який чай виводить токсини з організму? Очищувальний чай – липа, іван-чай, м’ята, материнка, звіробій, чебрець, малина. Виводять шлаки й токсини, покращують колір і стан шкіри, нормалізують обмін речовин.

Рекомендації щодо прийому сорбентів для різних порушень.

Вода. Важливо пити достатньо води під час прийому сорбентів для підтримки гідратації та ефективного виведення токсинів.

Взаємодія з ліками. Сорбенти можуть впливати на всмоктування ліків, тому важливо дотримуватися інтервалу в 1-2 години між прийомом сорбентів та інших лікарських препаратів.

Консультація з лікарем. Перед початком прийому сорбентів, особливо за наявності хронічних захворювань або прийому постійних медикаментів рекомендують проконсультуватися з фахівцем.

Надмірне використання сорбентів може призвести до порушення нормального балансу кишкової мікрофлори, що водночас може спричинити проблеми з травленням. Якщо сорбенти приймаєте разом з лікарськими препаратами, вони можуть знижувати їх абсорбцію та ефективність. Це особливо важливо у випадку життєво необхідних медикаментів, як-от препаратів для лікування серцевих захворювань, контролю цукрового діабету, гормональних засобів і так далі.

Інші рекомендації по прийому. За вагітності необхідно бути особливо обережними з прийомом будь-яких лікарських препаратів, у тому числі й сорбентів. Хоча багато сорбентів вважають відносно безпечними, завжди слід консультуватися з лікарем перед їх вживанням. Лікар може оцінити потенційні ризики та переваги й порекомендувати найкращий варіант або альтернативні методи.

Лілія БАБІНЕЦЬ,

завідувачка кафедри терапії

та сімейної медицини ТНМУ, професорка