Меню Закрити

У Тернопільській університетській лікарні вшановували пам’ять відомого хірурга, вченого і професора ТДМУ Юрія Коморовського

У Тернопільській університетській лікарні 14 червня з нагоди відкриття  меморіальної дошки видатному вченому та хірургу Юрію Коморовському зібралася медична громадськість нашого краю, науковці, представники влади та вдячні пацієнти. Пам’ятний знак встановили на фасаді терапевтичного корпусу, в якому працював Юрій Теофілович. Віддати шану відомому науковцю прибули і голови регіональних асоціацій хірургів  Івано-Франківщини, Рівненщини, Львівщини, Чернівців, Житомирщини, Волині.

-16069401 -16069402 -16069405 -16069409 -16069423

Урочистості, присвячені цій знаменній події, відкрив голова Асоціації хірургів Тернопілля, завідувач кафедри хірургії навчально-наукового інституту післядипломної освіти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, професор Ігор Дзюбановський. У своїй промові він наголосив на неоціненній ролі Юрія Коморовського у становленні національної хірургії та тернопільської хірургічної школи.

-16069415 -16069430 -16069453

«Його й справді можна вважати генієм української хірургії, бо ті віртуозні оперативні втручання, які проводив Юрій Теофілович, насправді були поза межею реального часу. Це людина, яка створила себе сама, ставши ще за життя видатним та  незрівняним майстром, піднісши хірургічну справу до світових вершин. Тому ми доземно вклоняємося сьогодні пам’яті Юрія Теофіловича, який  передав нам у спадок жертовне служіння науці та став яскравим прикладом фанатичної любові до хірургії. Як учень видатного вчителя, я вважаю своїм обов’язком виконувати  його настанови та продовжувати велику  справу свого наставника”, – зазначив Ігор Дзюбановський.

-16069491

Ректор ТДМУ, професор Михайло Корда звернув увагу на те, що Юрій Теофілович був з тієї когорти вчених, фундаторів-ентузіастів, які творили, розвивали та примножували славу медичного університету з часу його заснування. За його словами, професор Коморовський був багатогранною та непересічною особистістю, талановитим хірургом, педагогом, відомою постаттю на теренах нашого краю.

«Незважаючи на блискучий талант хірурга та висоту наукового злету, він був дуже близьким до простих людей. Пацієнти називали його народним лікарем. Мабуть, в жодному  медичному закладі краю не було такої операційної зали, в якій він би не оперував. На його вправні руки чекали у найтяжчих, здавалося, безнадійних випадках. Він завжди приходив на допомогу. Незліченна кількість врятованих життів, десятки тисяч найскладніших операцій. Коли я був студентом  п’ятого курсу, то намагався частіше потрапити в операційну, аби поспостерігати, як віртуозно Юрій Теофілович оперує. У моїй пам’яті він залишився блискучим хірургом і водночас добропорядною людиною,  мудрим наставником, уважним вчителем.

Одна з граней його таланту – педагогічна. Впродовж сорока років він очолював в нашому університеті методичну комісію з хірургії і за цей час зробив навчальний процес на кафедрах хірургічного профілю зразковим. Значну увагу приділяв вихованню молодого покоління хірургів, зокрема під його керівництвом була запроваджена комплексна програма підготовки лікарів-субординаторів.

Понад півстоліття віддавав Юрій Теофілович душу, натхнення, недоспані ночі пацієнтам та одній з найважчих галузей медицини – хірургії.  Його досягнення як  практичного хірурга та вченого вилилися у потужний  науковий доробок – він автор сотні статей, монографій, наукових праць, під його керівництвом здобули вчені ступені 9 докторів наук та 29 кандидатів наук, він очолював редакційну колегію усіх хірургічних журналів, які були в Україні в ті часи, та незмінним членом комісії Міністерства охорони здоров’я з хірургії та геронтології. Особливу увагу приділяв вчений питанням геріатрії та геронтології, саме з його ініціативи  був запроваджений у нашому навчальному закладі комплексний курс лекцій з цього напряму медицини. Але понад усі ці наукові досягнення і здобутки він залишився у моїй пам’яті  надзвичайно шляхетною людиною. Пригадую,  з якою любов’ю та теплом він ставився до студентів, молодих лікарів, пацієнтів. Він – гордість нашого Тернопілля. Пам’ять про цю світлу людину житиме вічно в онуках та учнях, послідовниках, які примножуватимуть досягнення свого відданого науці вчителя!”, – зазначив Михайло Корда.

-16069554

Теплими  та зворушливими були спогади про свого відомого супутника у житті, вдови  Юрія Коморовського Ярослави Михайлівни, яка висловила щиру подяку ініціаторам вшанування пам’яті.

-16069497 -16069502 -16069514

Головний лікар Тернопільської університетської лікарні Василь Бліхар також свої перші хірургічні університети розпочинав під наставництвом Юрія Коморовського. Під час урочистого відкриття пам’ятного знаку сказав, що для багатьох з Юрій Теофілович є прикладом служіння пацієнтам.

Своїми спогадами про великого хірурга, вченого поділилися цього дня начальник управління охорони здоров’я Володимир Богайчук, професор, академік Іван Сміян, з яким  Юрія Теофіловича пов’язують багато років спільної праці у ТДМУ. Представники Асоціації хірургів Тернопілля після урочистостей продовжили спілкування   в актовій  залі університетської лікарні, але уже в науковому вимірі.

Лариса Лукащук, «Університетська лікарня».