Меню Закрити

Участь науковців ТДМУ у Конгресі Польського товариства експериментальної і клінічної імунології

Науковці Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського – доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Марія Кінаш та доцент кафедри педіатрії №2 Наталія Галіяш – взяли участь у XVI Конгресі Польського товариства експериментальної і клінічної імунології, який відбувся 8-10 червня 2017 року у Варшаві.

Під час конгресу 350 спеціалістів з усього світу і різних галузей медицини ділилися своїм досвідом лікування захворювань імунної системи, обговорили виклики, які стоять перед імунологією в Польщі та у світі, систематизували професійні стандарти.

image002

Під час пленарного засідання Конгресу.

Серед усіх доповідей, які були дуже цікавими, нам особливо запам’яталась лекція проф. Тамаса Фулопа (Tamás Fülöp) з Науково-дослідницького центру старіння Université de Sherbrook (Канада). Він розглянув вікові зміни імунної системи від дитинства до старечого віку та представив кілька нових теорій функціонування імунної системи у людей літнього віку, зокрема імунологічну теорію старіння, розроблену R.Walford, яка вводить термін «immunosenescence», та концепцію Inflamm-ageing, яка стверджує, що внаслідок незбалансованих змін вродженої та адаптивної імунної відповіді, через збільшення активації вродженого імунітету, старіння супроводжується запаленням з низькою активністю. Цей процес може служити для пояснення вищої поширеності з віком багатьох хвороб, що мають хронічне запалення при їх патогенезі. Це стосується раку, нейродегенеративних захворювань, серцево-судинних та аутоімунних хвороб. Також була розглянута теорія, що розглядає старіння імунної системи як хронічну інфекцію CMV. Професор наголосив, що вікові зміни імунної системи не завжди носять негативний характер, а дозволяють організму функціонувати на новому рівні, більш швидко та енергетично вигідно. В еволюційній перспективі вони повинні розглядатися як процес адаптації або реконструкції, який захищає старий організм від того, що відомо, не витрачаючи занадто багато енергії, навіть якщо це є шкідливим.

7 червня тут же відбулося засідання Польської робочої групи з первинних імунодефіцитів у рамках J-Project, до роботи якого були запрошені представники ТДМУ. Цей проект об’єднує науковців Центральної та Східної Європи. Діагностика первинних імунодефіцитів (ПІД) залишається актуальним питанням, оскільки часто маніфестуючі прояви є неспецифічні, внаслідок цього пацієнти роками лікуються у різних спеціалістів, аж поки буде встановлено діагноз ПІД і призначено правильне лікування. Інша проблема полягає в тому, що підтвердження діагнозу ПІД вимагає генетичних досліджень, які є дорогі і не завжди доступні в Україні. Власне, одним із завдань J-Project є поширення знань про ПІД, а також удосконалення генетичної діагностики цих станів, створення своєрідної «генетичної карти» вроджених дефектів імунної системи. Науковці ТДМУ зустрілися з головою J-Project проф. Ласло Мароді (Угорщина), який запропонував приєднатися до проекту і провести одне з наступних засідань робочої групи у Тернополі.

Проведені дослідження в рамках співпраці з Вроцлавським медичним університетом, зокрема з професором Александрою Левандович-Ушинською, були представлені у стендовій доповіді науковців ТДМУ на тему «Настороженість лікарів щодо ознак первинних імунодефіцитів у Тернопільській області».

image003

Під час презентації стендової доповіді.

 Висловлюємо вдячність співголові організаційного комітету професору Єві Бернатовській (Klinika Immunologii, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”) та професору Александрі Ушинській (Вроцлавський медичний університет) за запрошення та сприяння щодо участі у Конгресі.

image005

Доц. Марія Кінаш з проф. Євою Бернатовською.