Меню Закрити

Науковці ТДМУ взяли участь у конференції «Актуальні питання надання медичної допомоги новонародженим»

Регіональна науково-практична конференція з міжнародною участю для неонатологів Тернопільської області «Актуальні питання надання медичної допомоги новонародженим» відбулася 21 листопада 2017 року, яка була організована з нагоди Міжнародного дня недоношених дітей – World Prematurily Day.

Адміністрацією Тернопільського державного медичного університету на конференцію були запрошені гості з Польші – проф. Barbara Królak-Olejnik, керівник кафедри неонатології Вроцлавського медичного університету, доктор Agnieszka Jalowska.

   
Професор Barbara Królak-Olejnik

 

Доктор Agnieszka Jalowska

Конференція відбулася на базі Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, де головний лікар, д.мед.н. Григорій Корицький привітав польських колег, підкреслив важливість такого заходу і висловив сподівання на подальшу співпрацю неонатологів Тернопілля та Вроцлава.

Програма конференції була присвячена обговоренню важливих питань та невирішених проблем в неонатології.

Назва доповіді Доповідач
Виходжування недоношених у ВІТН і грудне вигодовування Професор Barbara Królak-Olejnik

Керівник кафедри неонатології Вроцлавського медичного університету, Польща

Сучасні рекомендації щодо діагностики та лікування сепсису у новонароджених проф. Павлишин Г.А., завідувач кафедр педіатрії №2 ТДМУ
Метод LISA – сучасні Європейські рекомендації та практичний досвід у Польщі Професор Barbara Królak-Olejnik

Керівник кафедри неонатології Вроцлавського медичного університету, Польща

Догляд за новонародженими з аномаліями розвитку – як можемо допомогти? Dr. Agnieszka Jalowska,

Асистент кафедри неонатології Вроцлавського медичного університету, Польща

Біль в неонатології – менеджмент та профілактика Сарапук І.М., асистент кафедри педіатріїї №2 ТДМУ

Професор Barbara Królak-Olejnik поділилась з неонатологами краю польським досвідом виходжування передчасно народжених дітей у відділенні інтенсивної терапії, з їх раннім ентеральним харчуванням за допомогою молозива, грудного молока.  Наведені дані професором щодо передчасної народжуваності свідчить про зростання числа недоношених в Польші. З року в рік збільшується оцінка грудного молока для вигодовування передчасно народжених, оскільки основний склад молозива чи материнського молока відповідає функціональним особливостям шлунково-кишкового тракту недоношеної дитини. Професор підкреслила цінність навіть кількох капель молозива для передчасно народженої дитини, а також важливість молока ІІ фази для вигодовування немовлят з дуже малою масою тіла, що прирівнюється за своїм складом до фортифікації ентерального харчування.

   
   

Водночас професор представила досвід лікування респіраторних порушень у передчасно народжених дітей Нижньосілезького воєводства Польші (Вроцлав), що відповідає європейським рекомендаціям 2016 року.

   

У доповіді було представлено результати сучасних метааналізів щодо ефективності застосування неінвазивних методик введення сурфактанту у передчасно народжених дітей з короткотривалими та віддаленими наслідками. Неінвазивні методики – LISA, INSURE широко використовуються в Європі, при цьому недостатньо у Польші, і не є поширеними в Україні.

   
   

Доктор Agnieszka Jalowska поділилася досвідом роботи перинатальної паліативної служби у Вроцлаві, програма «RAZEM». Ця програма підтримує батьків у самі важкі хвилини життя, коли пренатально діагностовані тяжкі недуги у плода, коли дитя народжується зі складною вадою розвитку або генетичною патологією. Саме в цей час батькам надається комплексна опіка – медична, психологічна, духовна, соціальна. В таких випадках, починаючи з перинатального періоду, батьки усвідомлюють можливість краще використати час вагітності – побути всією родиною разом з дитиною. Вони відчувають «дар часу – gift of time», що дуже часто це єдині моменти життя, спільного життя з дитиною. Батькам допомагають спланувати та організувати все, що вони вважають найважливішим для їхньої дитини (одяг, іграшки, іменні речі, відбитки пальчиків, тощо). Батьки усвідомлюють цінність життя дитини, навіть якщо це дуже коротке життя.

   

Медична опіка такої родини і дитини полягає в тому, що батькам допомагають зрозуміти недоцільність агресивних методів лікування після народження дитини. Однак, дитина не позбавлена теплового комфорту (контакт шкіра до шкіри), годування (грудне вигодовування, зонд, пляшечка), а також терапії для полегшення страждань при болях, судомах, лихоманці, задишці. На питання «Чи направду це важливо?», доктор Agnieszka Jalowska навела приклади міркувань батьків, що свідчили про необхідність перинатальної паліативної служби.

   

Професор Павлишин Г.А. акцентувала увагу неонатологів краю на сучасних європейських рекомендаціях щодо діагностики та лікування сепсису у новонароджених. Сьогодні проблема неонатального сепсису залишається актуальною як для Європи, так і для країн, що розвиваються.

   

У передчасно народжених дітей сепсис зустрічається у 20 разів частіше, ніж у доношених. Професором наведені сучасні дефініції неонатального сепсису, відповідно до рекомендацій 2016 року, діагностичні маркери та менеджмент при підозрі на неонатальну інфекцію.

   
                  

У рамках регіональної конференції відбулися цікаві зустрічі наших польських гостей з керівництвом університету – проректором з наукової роботи проф. І.М. Кліщем, керівниками лікувальних закладів – Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, обласного перинатального центру «Мати і дитина», на яких обговорили перспективи щодо подальшої співпраці в наукових та практичних напрямках.