Меню Закрити

На базі ТДМУ відбувся XVII Конгрес Світової федерації українських лікарських товариств

XVII Конгрес Світової федерації українських лікарських товариств 20-23 вересня 2018 року відбувся на базі Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського. Учасниками цього представницького заходу стало 772 лікарі-українці Німеччини, Франції, США, Аргентини, Польщі, Австрії, Бразилії та медики з усіх регіонів України. Відбувся конгрес за підтримки Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільської обласної ради, Тернопільської міської ради.

Офіційне відкриття конгресу 20 вересня 2018 року в Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т.Шевченка було хвилюючим і водночас урочистим. Національний гімн України виконав хор Тернопільського медуніверситету.

Завідувач кафедри хірургії, професор ТДМУ Ігор Дзюбановський зазначив, що Тернопіль і Тернопільський медичний університет були гідними того, аби саме їх обрали для проведення цього форуму лікарів. Ігор Якович представив гостей конгресу, зокрема президента Світової федерації українських лікарських товариств, професора Андрія Базилевича, голову правління Українського лікарського товариства Миколу Тищука, завдяки активній діяльності яких вчергове зустрілася велика кількість висококваліфікованих лікарів.

Архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор благословив всіх присутніх на успішну роботу під час конгресу. «Сьогодні кращі лікарі країни і світу зібралися разом, щоб обговорити питання розвитку медицини. Лікар – це покликання. Багато в чому місії священика і лікаря схожі. Вони супроводжують життя людини від народження і до його завершення. Під час будь-якої проблеми щодо духовного здоров’я людина звертається до священика, а щодо фізичного – до лікаря. Нехай всемилосердний Господь благословить працю цього конгресу, а також вашу щоденну роботу на благо громадян», – настановив владика.

Привітального листа для учасників конгресу надіслав Архієпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк, в якому побажав успішної і плідної роботи.

У виконанні хору прозвучала молитва «Отче наш».

Від імені учасників конгресу було покладено квіти до підніжжя пам’ятника Тарасу Шевченку. Хвилиною мовчання всі присутні вшанували лікарів, що загинули у новітній українсько-російській війні, рятуючи життя пораненим бійцям. Ігор Дзюбановський зазначив, що час подій на Сході України загинуло 106 медиків.

Голова СФУЛТ у США Роксоляна Горбова під час вітального слова наголосила на тому, що українські лікарі за кордоном пишаються тим, що в Україні лікарська федерація і медицина йдуть шляхом розвитку і впровадження світових стандартів.

«Передаю вітання від імені українців Москви, які об’єднані в товаристві «Славутич». Українська діаспора в Росії дуже велика – мільйони людей, серед яких багато лікарів. Для мене сьогодні подвійне свято, бо я приїхав додому. В цьому театрі в 1961 році мені вручили диплом лікаря. Хочу сказати, що мій університет один з кращих у світі. Сьогодні варто згадати першого ректора тоді ще Тернопільського медичного інституту – Петра Омеляновича Огія. До речі, я написав книгу про героїв України, які постійно боролися за її незалежність. У ній я згадав і першого ректора Тернопільського медичного університету, який також зробив свій внесок у це», – розповів голова Лікарського товариства в РФ Василь Антонів.

Голова Українського лікарського товариства в Бразилії Лавро Богодар Кучинський зазначив, що він є представником четвертої генерації українців у його країні, але шанує і береже наші традиції. Він щиро побажав успіхів учасникам конгресу.

Голова Українського лікарського товариства у Німеччині Вольдемар Мороз розповів, що 30 років тому лікарське товариство українців у цій країні було малочисленим – не більше 30 осіб. «Це були ті, хто залишився після Другої світової війни у Німеччині. Вони об’єдналися, щоб разом щось робити. Сьогодні товариство постійно поповнюється новими членами. Українських лікарів шанують у Німеччині. Після німців вони є другими за чисельністю працівників в медицині», – додав гість.

Президент Світової федерації українських лікарських товариств, професор Андрій Базилевич у своїй промові сказав: «Вітаю з тим, що ця подія відбулася і відбулася вона в Тернополі. Ми пам’ятаємо, як добре пройшов тут з’їзд Всеукраїнського лікарського товариства. У вас завжди гостинно приймають. У Тернопільському медичному університеті високий рівень науки, він завжди задає тон іншим вишам. Я впевнений, що українські лікарі, які працюють за кордоном, можуть поділитися своїм досвідом і знаннями. Впевнений, що кожен з вас відчує, що це місто вас чекало і радо приймає».

Він вручив подяки від СФУЛТ тим, хто найактивніше долучився до організації конгресу. Їх отримали Михайло Андрейчин, Ігор Галайчук, Роксоляна Горбова, Вольдемар Мороз, Ігор Найда, Ігор Паньків.

«Щиро вітаю від всього викладацького колективу і студентської родини університету учасників XVII Конгресу Світової федерації українських лікарських товариств. Ми пишаємося тим, що така знакова подія для всіх українських лікарів цього року відбувається на Тернопіллі, зокрема на базі нашого університету. Тернопільщина – це благодатний край, який багатий на таланти, в тому числі і на лікарські. Нам є ким і чим пишатися. Самовіддана праця багатьох наших лікарів, вчених-медиків стала відомою не тільки в нас, а й далеко за її межами. Так склалося історично, що багато наших лікарів і вчених не змогли реалізувати себе тут, вони працювали і працюють на чужині, вдосконалюються там і роблять відкриття, винаходи, які входять до скарбниці світової медицини. Так було упродовж тривалого історичного періоду.

Наприклад, всі ми знаємо Михайла Борисякевича, який родом з Тернопільщини. Він відомий офтальмолог. Працював професором в університетах Інсбруку і Грацу. Ще в позаминулому столітті опублікував низку фундаментальних праць, які принесли йому світову славу.

Початок минулого століття – Іван Пулюй. Він хоч і не був лікарем, але здійснив революційне відкриття, яке зробило переворот в медицині, – задовго до Рентгена відкрив Х-промені і сфотографував руку людину за допомогою цього методу.

Леонтій Дмухальський – також виходець з Тернопілля – відомий світовий онколог. Він є автором теорії походження низки онкологічних пухлин. Працював професором Техаського і Колумбійського університетів, а також у Королівському інституті раку Великобританії.

Ми особливо пишаємося тим, що наш університет носить ім’я Івана Горбачевського, який був першим Міністром охорони здоров’я Австро-Угорської імперії. Він обіймав чимало високих посад, але водночас був відомим вченим, який здійснив фундаментальні відкриття в біохімії.

Перелічувати талановитих лікарів і вчених Тернопільщини можна ще довго. Десятки випускників нашого університету успішно працюють в лікарнях і лабораторіях різних країн світу. Я щороку на кожній церемонії вручення дипломів кажу своїм випускникам: «Якщо є можливість – навчайтеся за кордоном, вдосконалюйтеся, але обов’язково повертайтеся в Україну, бо ви потрібні тут». На жаль, це не завжди так. Проте я вірю, що настане той час, коли економіка України буде розвиненою і люди матимуть гідну зарплату. Вірю, що медицина України стане в один ряд з медичними система потужних країн світу. Поки що медична спільнота України робить все можливе для збереження здоров’я нації і проявляє героїзм, лікуючи наш народ і розвиваючи нашу науку. Як казав духовний лідер Патріарх Йосип Сліпий: «Наука – це той наріжний камінь і стовп сили та відродження українського народу». Бажаю, щоб цей конгрес був корисним для кожного з вас, щоб ви змогли під час пленарних і секційних засідань визначити напрямки розвитку української медицини і медичної науки. Це прекрасний майданчик для нових знайомств, отримання нової інформації. Плідної і продуктивної роботи», – побажав Михайло Корда.

Заступник Міністра охорони здоров’я України Роман Ілик наголосив на тому, що ми живемо в час реальних можливостей і змін, які можна реалізувати. За його словами, багато хто з лідерів нації минулого міг позаздрити б нашим можливостям, які ми маємо для реальних змін в Україні сьогодні. Свій виступ заступник міністра завершив словами Андрея Шептицького: «Шануйте Бога, любіть Церкву і живіть в своєму серці з Україною».

«Мені приємно, що сьогодні Тернопільщина зібрала вас всіх разом, щоб обмінятися досвідом і ще раз довести світові, що ми потужна, талановита і розумна нація. Якщо ми говоримо про формат зборів лікарського товариства, то це для нас унікальний обмін досвідом, а також можливість побачити наших вихідців з України, які сьогодні живуть і працюють у різних країнах, у Тернополі. Висловлюю подяку Тернопільському державному медичному університету, який виховує нову генерацію медиків для України, а також дає освіту студентам понад 50 країн світу. Отже, ми ще є базою для підготовки лікарів багатьох країн світу. Також висловлюю вдячність за людяність наших медиків, які постійно дбають про здоров’я людей. Сподіваюся, що цей підхід ви збережете і надалі», – зазначив голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна.

Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук під час свого вітального слова наголосив на тому, що лікарі України є не тільки високого класу фахівцями, а й відданими патріотами своєї країни. Вони, ризикуючи своїм життям, надають допомогу військовим, котрі боронять східні кордони нашої держави. Віктор Овчарук також звернув увагу на те, що сьогодні Україна дуже змінюється в напрямку впровадження світових стандартів, особливо у медичній галузі. Він також подякував всім лікарям за самовіддану працю.

До усіх присутніх медиків та науковців світового рівня з вітальним словом і побажаннями плідної роботи звернувся міський голова Тернополя Сергій Надал.

«Для тернополян є великою честю приймати сьогодні таке шановане товариство в нашому місті. Знаємо, що Світова федерація лікарських товариств зробила значний внесок у реформування медичної системи і медичної науки під час творення нової української держави ще на початку 1990-х років. Впевнений, що багато в чому завдяки вам у нашій країні триває медична реформа. Сьогодні є всі можливості створити нову систему медичного управління. Головне завдання для всіх нас – це докласти максимум зусиль, аби сучасна реформа якомога швидше була реалізована. Наші лікарі заслуговують на те, щоб працювати у комфортних умовах і отримувати високу заробітну плату, а українці заслуговують на те, щоб мати якісні медичні послуги, своєчасні обстеження і діагностику. Здоров’я нації – це головний пріоритет для всіх, зокрема в роботі Тернопільської міської ради. Тому ми будемо і надалі продовжувати робити все можливе для покращення медичної галузі. Вам бажаю плідної роботи і цікавих ідей, які ви в подальшому зможете втілити в життя», – наголосив Сергій Надал.

Голова правління Всеукраїнського лікарського товариства Микола Тищук також привітав учасників конгресу і вручив особливу відзнаку організації – «Медаль за працю та звитягу в медицині» – тим, хто найактивніше долучився до організації заходу. Серед нагороджених ректор ТДМУ, професор Михайло Корда, професор Ігор Дзюбановський, Орест Березовський, Катерина Гайда. Ще чимало активістів отримали подяки від ВУЛТ.

Вітання від народного депутата Верховної Ради України Ольги Богомолець зачитала її речник і заступник голови правління благодійного фонду «Третє тисячоліття» Олена Євстігнєєва. Вона також вручила низку нагород від ВТО «Країна». Отже, «Орден за розбудову України» отримала Роксоляна Горбова, «Медаль за самовіддане служіння науці» – Ігор Кулянда, відзнаку «Знання, душу і серце людям» – Тамара Воронцова, Оксана Горпенюк, Володимир Глинський, Мирослав Домбрович, Олександра Копач, Петро Левицький, Віктор Панфілов та інші.

Після урочистого відкриття робота конгресу продовжилася у формі пленарного засідання.

Ранок наступного дня розпочався з пробігу «Здоровий лікар – здорова нація», головна мета якого – створення позитивного іміджу сучасного лікаря, який особистим прикладом заохочує громадян до здорового способу життя та відповідального ставлення до свого здоров’я. Участь у ньому взяли закордонні гості, представники державних установ і Тернопільського медичного університету.

Згодом усі учасники конгресу розглядали актуальні питання медичної галузі під час наукових симпозіумів, представляли свої доробки у стендових доповідях, брали активну участь у дискусіях.

З завершенням роботи цього потужного заходу всіх привітав віце-президент СФУЛТ, президент ВУЛТ Олег Мусій. Він наголосив на важливості конгресу для української медицини, для об’єднання лікарів і впровадження в життя прогресивних ідей.

«Сімнадцятий Конгрес Світової федерації лікарських товариств, проведений у Тернополі, відбувся успішно. У ньому зв’яли участь 772 представника з-за кордону та з різних міст України. Його учасники прийняли рішення про зміну статуту, адже сьогодні діє той, який був прийнятий у США у 1997 році. Також ми започаткували акцію з метою популяризації здорового способу життя. Вдячні місцевій владі і особливо Тернопільському медичному університету, які взяли на себе обов’язки щодо організації заходу. Головна відповідальність лягла на плечі професора Ігоря Дзюбановського, з якою він відмінно справився. Однозначно скажу, що це успішний захід, який буде на користь лікарям-українцям, послужить якіснішому розвитку медицини в нашій країні», – підсумував президент СФУЛТ, проректор з лікувально-профілактичної роботи Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького, професор Андрій Базилевич.

Завершальний акорд у роботі конгресу зробив хор ТДМУ, виконавши духовний гімн України.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.