Команда науковців ТНМУ розробила унікальний прототип мобільної системи респіраторного захисту органів дихання для лікарів

З метою ефективного захисту від небезпечних інфекційних агентів, в тому числі і від коронавірусу, командою науковців Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського, під керівництвом доцента кафедри загальної хірургії Андрія Ковальчука, було розроблено унікальний прототип мобільної системи респіраторного захисту органів дихання з форсованим притоком повітря (концепт-модель пневмошолому), який не має аналогів у світі. Для вивчення рівня біологічного захисту запланована оцінка проникності системи і окремих її компонентів для вірусних, бактерійних і токсичних агентів.

Пневмошолом – інноваційна розробка команди науковців ТНМУ.

Необхідність цієї інноваційної розробки полягає у необхідності профілактики інфікування коронавірусом COVID-19 медичного персоналу інфекційних та реанімаційних відділень, сімейних лікарів та інших медичних працівників. що контактують з інфекційними хворими. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, найбільш поширеними заходами, спрямованими на попередження поширення коронавірусної інфекції, є соціальна дистанція, гігієна рук та органів дихання. У медицині індивідуальні захисні засоби використовують для захисту слизових оболонок, дихальних шляхів, шкіри й одягу від контакту з інфекціями. Костюми, халати, маски, респіратори класу захисту FFP2, захисні окуляри, щитки та рукавички повинні відповідати державним стандартам.

На жаль, застосування вище вказаних засобів не забезпечує повний захист від інфікування. Адже кожен п’ятий інфікований коронавірусом в Україні є медичним працівником. У більшості випадків це спеціалісти, які залучені до аерозольно-генеруючих процедур: співробітники реанімаційних та патологоанатомічних відділень, палат інтенсивної терапії. До групи ризику також входять працівники лабораторій, які виявляють в біоматеріалах наявність COVID-19.

Сьогодні найефективнішими індивідуальними засобами захисту вважаються ізоляційні скафандри, пневмокостюми, пневмокапюшони, що використовуються в лабораторіях 3-го та 4-го рівня біологічної безпеки під час роботи з особливо небезпечними інфекційними агентами.

Однак, використання вищевказаних захисних засобів можливе в умовах спеціалізованих лабораторій з ізоляційними шлюзами та антисептичними аерозольними системами і в економічному плані є недоступним для вітчизняної системи охорони здоров’я. Натомість загальновживані засоби індивідуального захисту є далекими від ідеалу: дороговизна обладнання, тривалий процес екіпіровки, дискомфорт під час експлуатації (запотівання візерів, пересихання слизових оболонок, розвиток гіпоксії внаслідок тривалого використання, тощо).

Прототип мобільної системи респіраторного захисту органів дихання з позитивним притоком повітря вперше поєднує в собі низку істотних переваг та інноваційних рішень:

– швидка екіпіровка (до 20 с), яка не потребує сторонньої допомоги, простота і доступність експлуатації;

– дешевизна (у порівнянні з існуючими закордонними високотехнологічними засобами захисту);

– компактність та мобільність системи форсованої подачі повітря в контур, яка є складовою частиною шолому;

– компактність та мобільність системи енергозабезпечення пневмошолому з можливістю гарячої заміни акумулятора;

– легкість, мобільність, ергономічність пневмошолому.

Таким чином інноваційна система захисту від потенційно небезпечних інфекційних агентів потребує розширеного дослідження з метою подальшого удосконалення  та серійного виробництва. Широке клінічне впровадження системи респіраторного захисту органів дихання знизить до мінімуму ризик інфікування коронавірусом COVID-19 і відкриє нові можливості у боротьбі з пандемією.