ТНМУ розпочинає реалізацію програми подвійних дипломів з Ургенчською філією Ташкентської державної медичної академії

Ректор Тернопільського національного медичного університету, професор Михайло Корда і директор Ургенчської філії Ташкентської державної медичної академії (Республіка Узбекистан), професор Рашид Рузібаєв домовилися про реалізацію програми подвійних дипломів зі спеціальності «Парамедик». В Узбекистані стартувала реформа медичної галузі. У зв’язку з цим актуальною стала підготовка таких фахівців, як парамедики. ТНМУ перший в Україні розпочав навчання спеціалістів цього профілю. Окрім того, Тернопільський медуніверситет має потужний центр симуляційного навчання, який є базою для освоєння і відпрацювання практичних навичок студентами-парамедиками.

Свого часу ТНМУ реалізовував програму подвійних дипломів з Вищою школою безпеки у Познані (Польща) щодо навчання парамедиків. Випускниця медичного факультету Анастасія Гудима успішно склала всі державні іспити у польському виші, захистила дипломну роботу і стала першим в Україні дипломованим Європейським Союзом медичним рятівником, тобто парамедиком. Тепер ТНМУ самостійно готує таких фахівців. Сьогодні програма подвійних дипломів зі спеціальності «Медсестринство» успішно реалізовується спільно з Самаркандським державним медичним інститутом. В Ургенчській філії Ташкентської державної медичної академії завдяки співпраці відбуватиметься якісна підготовка фахівців зі спеціальності «Парамедик».

Відстань до Ургенча становить понад 3000 км. Відповідно студентам важко буде приїжджати декілька разів на рік, щоб відпрацьовувати практичні навички і навчатися. Сьогодні розпочато процес створення оптимальної навчальної програми, яка передбачатиме вивчення головних фундаментальних дисциплін на базі Ургенчської філії. Викладачі Тернопільського медичного університету можуть відвідувати навчальний заклад в Ургенчі з метою читання коротких лекційних курсів, а також можуть читати лекції в онлайн-форматі. Окрім того, здобуття усіх практичних навичок і їх відпрацювання будуть сформовані в один навчальних блок тривалістю від кількох місяців до одного навчального року. Цю практичну частину освітньої програми студенти з Узбекистану проходитимуть на базі Тернопільського національного медичного університету.

Випускники будуть отримувати два дипломи – Ургенчської філії Ташкентської державної медичної академії і Тернопільського національного медичного університету. Відповідно студенти повинні виконати навчальні програми обох закладів вищої освіти.

Як зазначила керівник відділу міжнародних зв’язків Наталія Лісничук, в Україні в класифікаторі професії наявна така спеціальність, як «Парамедик». «Цього року ТНМУ матиме перших випускників і молоді люди чітко знають, де вони можуть працювати і реалізувати себе. Проте такої професії нема в класифікаторі Республіки Узбекистан. Професор Рашид Рузібаєв взяв на себе зобов’язання на рівні міністерств і уряду домогтися введення цієї спеціальності у перелік професій. Це також передбачає і впровадження нових протоколів надання допомоги. Нагадаємо, що парамедик – це той фахівець, який зберігає життя пацієнта чи потерпілого на ранньому до госпітальному етапі. Головне його завдання – доставити хворого чи травмованого до лікувального закладу живим і з мінімальними втратами щодо здоров’я», – додала Наталія Євгенівна.

Особливістю цієї програми є і те, що потрібно врахувати кліматичні особливості Республіки Узбекистан, наявність в цій країні отруйних плазунів та інших тварин, яких нема в Україні. За допомогою фахівців ТНМУ будуть розроблені протоколи надання медичної допомоги на ранньому догоспітальному етапі при укусах отруйних змій та інших випадках, які характерні для умов проживання в Республіці Узбекистан. Наявність протоколів є обов’язковою умовою, адже парамедик у своїй роботі повинен чітко їх виконувати.

Додамо, директора Ургенчської філії Ташкентської державної медичної академії, професора Рашида Рузібаєва з Україною пов’язує багато моментів. Насамперед, він прожив тут майже 10 років, захистив докторську дисертацію в Тернопільському медичному університеті. Також один з його синів навчався в ТНМУ.

Прессекретар ТНМУ Яніна Чайківська.