Медичний канабіс: легалізація та нові правила в Україні

16 серпня 2024 року набув чинності закон, який врегульовує обіг рослин роду конопля (Cannabis) у медичних і промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. Це рішення стало вагомим кроком на шляху до впровадження ефективних технологій у лікуванні хронічних захворювань, менеджменті болю та інших медичних станів. Воно також сприяє інтеграції міжнародного досвіду у вітчизняну медичну практику. Розглянемо детальніше особливості регуляції, медичного застосування та обігу медичного канабісу.

Що таке канабіс?

Природні канабіноїди є психоактивними речовинами, присутніми в рослинах сімейства конопель, а саме конопель звичайних (Cannabis sativa) та каннабіс індіка (Cannabis indica).

Загалом у канабісі виділяють майже 550 активних біологічних речовин, а саме до 115 фітоканабіноїдів, 120 терпенів, флавоноїдів та амінокислот.

Дельта-9-тетрагідроканабінол (ТГК) є головним психоактивним компонентом канабісу, що чинить протизапальну, нейропротекторну, анальгезивну, протиблювотну, антиканцерогенну дію, а також стимулює апетит. Однак при цьому ТГК є сполукою, яка може викликати такі побічні ефекти, як тривогу, панічні атаки, прискорення серцевого ритму, гіперемезис, ризик розвитку звикання тощо.

Канабідіол (КБД) – це непсихоактивна речовина, що виявлена в коноплі серед інших канабіноїдів. На відміну від ТГК, КБД не викликає ейфоричних ефектів або зміни стану свідомості. Встановлено, що канабідіол взаємодіє з ендоканабіноїдною системою, яка впливає на весь організм людини. Він має протиблювотні, протисудомні, антипсихотичні та анальгезивні властивості.

Терпени – одні з основних хімічних сполук, які містяться в канабісі та інших рослинах. Вони можуть взаємодіяти з ТГК і КБД, зумовлюючи ефект синергії, внаслідок чого здатні змінювати дію канабіноїдів, що призводить до поліпшення ефективності медичного канабісу. Терпени можуть мати різні терапевтичні властивості: мірцен – протизапальні та анальгезивні, ліналоол – седативні, заспокійливі та транквілізувальні, лімонен – протизапальні та допомагає підвищенню настрою. Враховуючи вплив терпенів, деякі лікарі вважають, що певні комбінації терпенів і канабіноїдів можуть мати більші терапевтичні переваги, ніж використання певних сполук.

Механізм дії канабісу

Взаємодія з ендоканабіноїдною системою організму є ключовим чинником, що визначає медичні властивості препаратів канабісу. Ендоканабіноїдна система (ЕКС) містить специфічні рецептори (CB1 і CB2), ендоканабіноїди (канабіноїдні сполуки, які виробляються в організмі) та ферментати, які контролюють розпад і відновлення ендоканабіноїдів. Як уже зазначалося, канабіс містить багато фітоканабіноїдів, основними з яких є ТГК і КБД. ТГК взаємодіє з рецепторами CB1 у головному мозку та інших частинах нервової системи, що викликає різноманітні фармакологічні ефекти, як-от зменшення вираженості болю, покращення апетиту та настрою.

КБД, навпаки, не має прямої взаємодії з рецепторами CB1 або CB2, але впливає на ЕКС, підвищуючи рівень ендоканабіноїдів шляхом гальмування їх розпаду. Крім того, КБД впливає на серотонінові рецептори, зокрема 5-HT1A, що може сприяти зниженню тривожності та покращенню настрою.

Історія обігу та застосування

Канабіс використовували ще в давнину. Археологічні знахідки свідчать, що його застосовували в медицині Стародавнього Китаю понад 4000 років тому. В Європі та Північній Америці в XIX столітті канабіс входив до складу багатьох лікарських препаратів для знеболення, лікування спазмів та інших розладів. Але через правові обмеження в XX столітті використання канабісу заборонили в багатьох країнах, у тому числі й в Україні.

Уругвай став першою країною, яка 2013 року легалізувала вирощування, продаж і вживання канабісу на національному рівні. В країні існує система державного контролю над вирощуванням і розподілом канабісу. 2018 року Канада легалізувала рекреаційне вживання канабісу на національному рівні. У країні дозволяється продаж, вирощування та вживання канабісу для рекреаційних і медичних цілей з деякими обмеженнями. Стан легалізації канабісу у США різний, залежно від штату. На рівні деяких штатів канабіс може бути легалізований для рекреаційного вживання та медичних цілей. На федеральному рівні канабіс продовжує бути класифікований як заборонена речовина. Завдяки науковим дослідженням було доведено його ефективність під час лікування певних захворювань і відносну безпеку за умови коректного застосування та за медичними показами. Це стимулювало багато країн до перегляду законодавства, зокрема й Україну. В нашій державі підлягає ліцензуванню культивування, розроблення, виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізація (відпуск), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання та знищення рослин канабісу й речовин (препаратів, лікарських засобів), вироблених з них. Юридичні особи всіх форм власності повинні отримати ліцензії на ці види діяльності. Виробництво, виготовлення, зберігання, ввезення на територію України, вивезення з території України медичного канабісу здійснюються в межах квот, що їх визначає уряд країни.

Склад і форма випуску

Згідно з нормативними документами медичний канабіс доступний у різних формах, а саме частини рослини та порошки з них, екстракти, гелі та пасти, капсули й піґулки та інше. Важливо зазначити, що канабіс, його смола, екстракти й настоянки виключені з переліку особливо небезпечних речовин, що дозволяє їх використання в медицині. В Україні вже зареєстрували перші ліки на основі медичного канабісу – оральні краплі іспанського виробництва. Крім того, 2024 року МОЗ затвердило інші форми ліків, зокрема капсули, дентальні пасти та гелі, що розширює можливості лікування та дозволяє обрати найбільш зручний формат для пацієнтів.

Показання для застосування

Міністерство охорони здоров’я встановило чіткий порядок призначення та використання ліків на основі медичного канабісу, які можуть виготовляти в аптечних умовах. Крім того, затверджено перелік захворювань і станів, за яких пацієнтам дозволено призначати такі ліки. Медичний канабіс рекомендують для лікування таких станів:

Хронічний біль:

– онкологічні захворювання;

– ревматичні хвороби (артрити, фіброміалгія);

– невропатичний біль.

Психіатричні розлади:

– посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);

– тривожні стани та депресія.

Неврологічні захворювання:

– епілепсія фармрезистентна;

– розсіяний склероз;

– хвороба Паркінсона;

– синдром Туретта.

Симптоматичне лікування:

– нудота та блювота, спричинені хіміотерапією;

– підвищений внутрішньоочний тиск при глаукомі;

– анорексія внаслідок ВІЛ.

Паліативна допомога:

– полегшення симптомів у термінальних стадіях захворювань.

Що передбачає новий регулювальний документ?

Новий документ деталізує правила обігу медичного канабісу:

– Для отримання ліків пацієнтам необхідно мати електронний рецепт, в якому вказана лікарська форма та дозування, назви діючих речовин, які входять до їхнього складу.

– Препарати можна буде придбати лише в аптеці, яка має відповідну ліцензію.

– Контроль за виробництвом і продажем здійснюватиме держава.

– Усі препарати повинні відповідати стандартам якості та безпеки, визначеними міжнародними нормами.

– Передбачається проведення навчання для медичних працівників щодо правильного призначення медичного канабісу.

Важливість для пацієнтів

Легалізація медичного канабісу в Україні надає багатьом пацієнтам можливість значно покращити якість життя. Завдяки своїм властивостям препарат допомагає зменшити біль, зняти спазми, нормалізувати сон, особливо це актуально для пацієнтів, які не отримують достатнього ефекту від традиційних методів лікування або страждають від суттєвих побічних ефектів інших ліків. Трагічні обставини повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну збільшують потенціал медичного канабісу в лікуванні військових травм, зокрема й посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

Враховуючи високу соціальну травму в Україні, спричинену військовими діями, очікується, що медичний канабіс стане важливим засобом для полегшення фізичного та психологічного дискомфорту мільйонів людей

Перспективи

Ухвалення нового закону – це лише початок. Надалі очікується розвиток досліджень у сфері канабіноїдної медицини, вдосконалення препаратів і розширення доступу для пацієнтів. Важливо також забезпечити громадське інформування, щоб розвіяти міфи та упередження щодо канабісу. Зміни в законодавстві України щодо медичного канабісу відкривають нові можливості для пацієнтів, які потребують лікування медичним канабісом, а також для інвесторів та бізнесу, які можуть взяти участь у розвитку цієї нової галузі на ринку України. Наприклад, ринок медичного канабісу в Німеччині, де його було легалізовано шість років тому, оцінюється в понад 300 мільйонів євро, демонструючи значний економічний потенціал. Український ринок медичного канабісу також вважається великим і цікавим для компаній з Європи, Канади та США, з прогнозом зростання до 250 мільйонів євро до 2028 року.

Легалізація медичного канабісу в Україні – це вагомий крок у розвитку сучасної медицини, що допоможе багатьом пацієнтам, які потребують ефективного менеджменту хронічного болю, фармакотерапії психічних і неврологічних захворювань. Завдяки суворому державному контролю забезпечена безпека та якість ліків. Це рішення відкриває нові можливості для пацієнтів і наближає українську медицину до світових стандартів.

Олександра ОЛЕЩУК,

завідувачка кафедри фармакології з клінічною фармакологією, професорка

Яна ІВАНКІВ,

доцентка кафедри фармакології з клінічною фармакологією