Стратегія розвитку медичних бібліотек України: пошук нових форматів

Цій темі була присвячена XVII Міжнародна науково-практична конференція, яка відбулася 17-18 травня в науковій бібліотеці Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського. Мета заходу, організованого колективом бібліотеки нашого вишу спільно з Національною науковою медичною бібліотекою України та секцією працівників медичних бібліотек Української бібліотечної асоціації, – висвітлення питань діяльності медичних бібліотек України на сучасному етапі, визначення нових напрямків розвитку бібліотечно-інформаційної галузі в медицині. В роботі форуму взяли участь науковці і бібліотекарі з різних міст України, а також з Польщі. Розмаїття вишиванок, які одягнули учасники конференції, додавало урочистості заходу.

Від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди присутніх привітав проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ, який наголосив на важливості науково-практичної конференції  для бібліотечної справи.

«Бібліотеку можна порівняти з храмом, бо це заклад, де формується духовність людини, – сказав Іван Миколайович. – Сюди приходять для спілкування з книгою. Тут працюють люди, які володіють високою культурою спілкування. Адміністрація ТДМУ приділяє дуже велику увагу бібліотеці, адже це один з важливих підрозділів нашого вишу, де студенти отримують і поглиблюють знання. Щороку університет закуповує для бібліотеки багато нових сучасних видань, насамперед медичних, але не тільки. Торік придбано книг на півтора мільйона гривень. Великі кошти виділено на осучаснення книгозбірні, обладнання її комп’ютерною технікою. У результаті послугами університетської бібліотеки користуються все більше і більше студентів. Їм тут комфортно. І в цьому велика заслуга людей, які у ній працюють».

З вітальним словом до учасників форуму звернулася заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Лідія Чайковська, яка зазначила,  що фонди наукової бібліотека ТДМУ є тими джерелами, на яких виросло не одне покоління кандидатів і докторів медичних наук, викладачів і випускників вишу. А сьогодні тут навчаються нові покоління студентів.

Від імені колективу університетської бібліотеки її директор Олена Проців тепло привітала гостей і висловила впевненість, що XVII Міжнародна науково-практична конференція стане важливим етапом на шляху інноваційного розвитку медичних бібліотек України, їх перетворення в сучасні інформаційні центри для науковців, студентів, практикуючих лікарів, дієвим поштовхом для втілення цікавих ідей у практику бібліотечної роботи.

«Попереду у нас з вами багато планів і задумів, реалізовувати які можна, лише об’єднавши зусилля,- сказала Олена Ярославівна. – Впевнена, що цей форум посилить інтеграцію медичних бібліотек, збагатить новими концептуальними підходами щодо формування інформаційного простору нашої держави та його вагомої складової – ресурсу з медичних питань, який ми спільно формуємо, сприятиме подальшому розвитку галузевого інтегрованого інформаційного ресурсу. Високий фаховий і представницький рівень учасників зібрання дасть можливість виробити пропозиції та рекомендації, які допомагатимуть вдосконаленню бібліотечно-інформаційного забезпечення медичної освіти і науки. Щиро дякую за співпрацю і допомогу в організації та проведенні конференції адміністрації Тернопільського державного медичного університету, Національній науковій медичній бібліотеці України, Українській бібліотечній асоціації, Тернопільській обласній науковій медичній бібліотеці».

Учасники Міжнародної науково-практичної конференції обговорили широке коло проблем. Йшлося про сучасні тенденції розвитку медичних бібліотек України; формування нових напрямків і форм інформаційно-бібліотечної діяльності відповідно до сучасних вимог; нові послуги та сервіси медичних бібліотек; доступ до світових інформаційних ресурсів для медичної галузі та забезпечення вітчизняної медицини сучасною науковою інформацією; створення власних електронних ресурсів і баз даних та організацію управління ними. Розглянули також питання інтеграції  ресурсів бібліотек у формуванні спільного інформаційного простору й розвитку соціального партнерства з видавничими, громадськими організаціями, установами освіти.

Генеральний директор Національної наукової медичної бібліотеки України, заслужений працівник культури України Раїса Павленко (м. Київ) у своєму виступі висвітлила питання «Адаптація бібліотек до умов цифрової культури».

Про електронний каталог як основний інформаційний ресурс бібліотеки ТДМУ й основу якісного забезпечення інформаційних потреб студентів розповіла директор бібліотеки Олена Проців.

«Партнерство з внутрішньо переміщеними особами» – такою була тема виступу директора Тернопільської обласної наукової медичної бібліотеки Галина Овечкіної.

З доповіддю «Польський медичний спадок в Києві, на переломі ХІХ-ХХ століття» виступив повноважний представник Окружної лікарської палати у Варшаві імені професора Яна Нелюбовіча Кшиштоф Круліковські (Польща).

Загалом прозвучало понад 30 доповідей.

У резолюції, яку ухвалили учасники конференції, відзначено особливу роль медичних бібліотек як головних інформаційних та науково-дослідних баз медичної науки та охорони здоров`я України.

Більше світлин тут: https://www.facebook.com/482338008555001/photos/?tab=album&album_id=1589013591220765