ТДМУ продовжує роботу над вивченням епідеміології, клініки та профілактики Лайм-бореліозу серед працівників лісу Чернігівської області

23-24 липня 2018 року відбувся візит робочої групи науковців кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського до лісників Чернігівської області.

Метою роботи стала оцінка знань лісників цього регіону щодо епідеміології, основних клінічних проявів та профілактики Лайм-бореліозу та проведення клінічних і лабораторних досліджень на наявність збудників Лайм-бореліозу у вищезгаданої верстви населення.

Ці дослідження проводяться в рамках науково-дослідної роботи «Вивчення епідеміології, патогенезу і клініки Лайм-бореліозу в ендемічних регіонах України, в тому числі в Тернопільській області, та вдосконалення його діагностики, терапії, реабілітаційних заходів і профілактики», яка виконується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Здійснено анкетування працівників ДП «Городнянське лісове господарство» та ДП «Добрянське лісове господарство», ліси якого, мов туге зелене перевесло, «підперізують» Чернігівську область з північного заходу і змикаються з лісовими масивами Білорусі.

Ми зустріли не лише фахівців своєї справи, але й закоханих у свою професію та край лісників ДП «Городнянське лісове господарство», яке очолює досвідчений Сергій Аніщенко, продовжувач лісівничої династії.

Усі обстежені відповіли на питання анкети, в якій вказали місця та кількість укусів кліщів, їх способи видалення, проведення обстеження кліщів на наявність збудників Лайм-бореліозу, скарги після укусів кліщів, застосування репелентів при вході в лісову зону, огляд шкірних покривів після виходу з неї. Працівники лісових господарств цього регіону також дали оцінку власних знань щодо Лайм-бореліозу та вказали на необхідність отримання поглибленої інформації щодо профілактики та клінічних ознак інфекції.

Всього було проведено анкетування 107 працівників лісу ДП «Городнянське лісове господарство» та ДП « Добрянське лісове господарство» Чернігівської області.

Паралельно з анкетуванням проведено забір крові для лабораторних досліджень на наявність збудників Лайм-бореліозу у працівників двох лісових господарств Чернігівської області.

Забір провели медичні сестри Галина Хавтур та Марія Яблонська, майбутній дерматолог, яка проходить інтернатуру на базі Тернопільського обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру, Роксолана Гуменна та аспірант кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами Катерина Яворська.

Анкетування серед працівників лісових господарств Чернігівщини проводять доцент кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами Марія Шкільна та студент 5 курсу ТДМУ, мешканець Чернігова, Максим Лівшиць.

Окрім чітких відповідей на питання уніфікованої анкети-опитувальника, ми отримали багато цікавої та корисної інформації про лісові господарства цього регіону України.

Потрібно зазначити, що Добрянський держлісгосп став піонером серед лісогосподарських підприємств Чернігівщини у розвитку екологічного туризму. Разом з науковцями Інституту лісу Національної академії наук Білорусі (саме так допомагають справжні друзі!) Добрянці розробили триденний екологічний тур «Подорож українським Поліссям». Нині візитівкою добрянських лісів вважаються рукотворні Голубі озера, що поблизу старовинної «гончарної» Олешні. Їх цілком справедливо ще називають «поліським Кримом».

Очолює лісгосп фанат своєї справи, наш земляк, заслужений працівник лісового господарства України, депутат Чернігівської обласної ради, лісівник за покликом серця Іван Олексійович Горохівський.

Учасники проекту висловлюють щиру подяку начальнику відділу лісових ресурсів Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства Приходьку Петру Івановичу та директорам ДП «Городнянське лісове господарство» Аніщенку Сергію Михайловичу та ДП «Добрянське лісове господарство» Горохівському Івану Олексійовичу за гостинність та допомогу в проведенні досліджень.

Окремі слова подяки за організацію поїздки в лісгоспи Чернігівщини ректору, проф. Корді М.М. та проректору з науково-педагогічної та лікувальної роботи, проф. Запорожану С.Й.