Меню Закрити

Стажування науковців ТДМУ в Франції

Упродовж п’яти місяців асистент кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського Соломія Козачок здійснювала 2-й етап стажування на базі університету Поля Сабатьє (м. Тулуза, Франція) у рамках post PhD–програми проекту академічої мобільності Erasmus Mundus MEDEA.

Безымянный323

Виконання наукових досліджень на посаді  post PhD науковця здійснюється в інституті «Дослідження для розвитку» (Institut de Recherche pour le Développement – IRD) в лабораторії PHARMA-DEV (Pharmacochimie et Pharmacologie pour le Developpement) у науковій групі PEPS (Pharmacognosie, ethnopharmacologie et pathologies du Sud) при університеті Поль Сабатьє, м. Тулуза, Франція.

Стажування та здійснення наукових досліджень здійснюється за рахунок коштів, виділених Європейською виконавчою агенцією з питань освіти, аудіовізуальної продукції та культури (EACEA) на здійснення проекту Erasmus Mundus MEDEA.

Інститут IRD – це французька науково-технологічна організація, яка перебуває під контролем уряду Франції­: міністерства «Вищої освіти та науки» та міністерства закордонних справ. Інститут був заснований в 1943 р. у місті Марсель і є унікальним серед європейських науково-дослідних інститутів. Об’єктом дослідження є результат взаємодії людини та навколишнього середовища країн Півдня (Африка, латинська Америка, Азія, країн Середземномор’я та країн Тропіків). На сьогоднішній день у Франції нараховується 56 лабораторій інституту IRD з них 4 знаходяться у м. Тулуза. Лабораторія PHARMA-DEV є єдиною, яка працює в галузі фармацевтичних досліджень.

Станом на 2015 рік у лабораторії PHARMA-DEV налічується 2 пост-докторанти із Барселони та України; 13 докторантів із Франції, Перу, В’єтнаму, Тунісу, Мадагаскару; 2 магістри та 7 стажерів із Франції та Бразилії.

Щороку в березні на базі лабораторії проходить науковий семінар серед молодих вчених, на якому кожен учасник презентує актуальність, результати та перспективи власних досліджень.

Учасники наукового семінару

Учасники наукового семінару

Тематикою досліджень наукової групи PEPS лабораторії PHARMA-DEV є фармакогнозія, етнофармакологія та патологія країн Півдня. Об’єктами досліджень є рослини Амазонки та мікроорганізми (ендофіти), виділені з їх середовища; метою – пошук нових біологічно-активних речовин природного походження, як альтернативне джерело ефективних та новітніх препаратів протипаразитарної (лейшманія, малярія), протимікробної та протипухлинної дії.

Робоче місце в лабораторії PHARMA-DEV (9)

Робоче місце в лабораторії PHARMA-DEV

Для розширення можливостей хімічної диверсії речовин природного походження у сучасному науковому світі виділяють їх нове джерело – ендофіти.  Цей напрямок досліджень є надзвичайно актуальним у країнах Європи (Нідерланди, Франція, Швейцарія, Бельгія), США та Канаді. Ендофіти – мікроорганізми, що живуть у тканинах живих рослин на правах «симбіозу», їх різноманіття залежить від екологічних умов зростання рослини-господаря. Встановлено, що всі вищі рослини містять від 1 до декількох ендофітів. Ці мікроорганізми є недостатньо вивченими і являють собою потенційне джерело нових природних метаболітів для створення на їх основі лікарських препаратів та засобів для сільського господарства і промисловості.

Наукові результати, одержані під час 2-го етапу стажування, були представлені на 2-му міжнародному симпозіумі AFERP-STOLON «Біорізноманіття та речовини натурального походження (Biodiversité et Substances naturelles)», 15-17 липня 2015р., м. Ліон,Франція, стендовою доповіддю «Ендофіто-грибкова диверсія лікарських рослин Західної та Центральної України » (Endophytic fungal diversity in medicinal plants of western and central parts of Ukraine).

Стенодова доповідь на 2-му міжнародному симпозіумі AFERP-STOLON

Стендова доповідь на 2-му міжнародному симпозіумі AFERP-STOLON

Висловлюю щиру подяку адміністрації університету, координаторам проекту – доц. Н.Є. Лісничук та проф. О.М. Олещук за надану можливість участі у програмі академічної мобільності ERASMUS MUNDUS MEDEA. Також щиру подяку висловлюю науковому керівнику завідувачу кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою, проф. С.М. Марчишин.

Асистент кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою Соломія Козачок.