Меню Закрити

Науковець ТДМУ взяла участь у міжнародному майстер-класі «Серце і мозок»

19-20 січня 2018 року у Празі (Чеська республіка) відбувся освітній майстер-клас з інсульту «Серце і мозок», який організувало Європейське кардіологічне товариство (Educational workshop on Stroke  «ESC Heart and Brain Workshop»). У ньому взяла участь доцент кафедри невідкладної та екстреної медичної допомоги Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського Липовецька С.Й.

У цьому заході, який відбувся на базі Карлового університету, взяли участь кардіологи, неврологи, судинні хірурги, інтервенційні неврологи Європи, США, Ізраїлю. Враховуючи важливість міждисциплінарного підходу у веденні пацієнтів з інсультами, вперше при Європейському кардіологічному товаристві створено Раду з інсульту.

Члени Ради по інсульту при Європейському кардіологічному товаристві (Карловий університет, Велика інавгураційна зала).

У світі щорічно трапляється 16 мільйонів інсультів. Статистика досить проста: 1/3 – виживає, 1/3 – помирає, 1/3 – залишається неповносправною. Частка ішемічних інсультів становить 85%, де в ґенезі особливе місце належить фібриляції передсердь. Відповідно співпраця кардіолога, невролога та інтервенційних спеціалістів є важливою для вчасної діагностики, лікування і профілактики цього захворювання.

Як під час кожного невідкладного стану, для ведення пацієнтів з інсультами час є найважливішим чинником, який визначає успіх лікування. При відкритті блокованої церебральної артерії протягом перших двох годин – рівень відновлення складає 90%, після 6 годин – лише 20-30%. Впровадження нових і простих шкал оцінки інсульту на догоспітальному етапі з використанням ризик-стратифікційних схем (RACE > 4, NIHSS > 10) та в подальшому даних радіологічних досліджень мозку (ASPECTS – шкала) є важливим для вибору вчасної тактики ведення пацієнтів з інсультами. На етапі реформування медицини в Україні, зокрема первинної ланки, цей досвід є надзвичайно важливим і необхідним для впровадження. Під час майстер-класів демонструвалися результати успішної роботи з використанням нового «time management», за яким працюють команди парамедиків, інтервенційних неврологів, кардіологів та анестезіологів у Європі.

Новий «time management» при інсульті (досвід Барселони).

Під час пленарних засідань було розглянуто європейські та північноамериканські перспективи у веденні гострого інсульту та необхідність підготовки глобального консенсусу та спільних рекомендацій щодо ведення таких пацієнтів. На порядку денному особливо актуальним є створення судинних кардіо-неврологічних центрів з проведенням якісної інтервенційної терапії як гострого коронарного синдрому, так ішемічного інсульту та в подальшому адекватної узгодженої вторинної профілактики. Сьогодні такі центри успішно створюються у США та Західній Європі. Зокрема один з них представляв професор L.Nelson Hopkins з Боффало. Це величезний лікувальний, навчальний і науково-дослідний  заклад, місією якого є впровадження інноваційного мультидисциплінарного підходу для лікування пацієнтів з судинною патологією. Синтез якісної медичної допомоги, співпраця із новітніми інженерними технологами і безперервний освітній процес є запорукою їхнього успіху (фото 3,4,5,).

Судинний центр у Баффало (США).

Симуляційний центр для інтервенційних технологій.

3-d printed артерії мозку.

Доцент кафедри невідкладної та екстреної медичної допомоги  Липовецька С.Й.