Меню Закрити

ХІІ Український біохімічний конгрес зібрав у ТНМУ відомих науковців-біохіміків

На базі Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського 30 вересня – 4 жовтня 2019 року відбувся ХІІ Український біохімічний конгрес. Він був присвячений 165-й річниці від дня народження видатного науковця з Терн опілля Івана Горбачевського.

Український біохімічний конгрес – це визначна подія для біохіміків, молекулярних і клітинних біологів, біофізиків, медиків та фахівців суміжних спеціальностей, які працюють і цікавляться найновішими досягненнями та перспективами розвитку сучасної біологічної науки, експериментальної медицини, біотехнології, фармакології тощо.

Академік Національної академії наук України та Національної академії медичних наук України, директор Інституту біохімії імені О.Палладіна, президент Українського біохімічного товариства Сергій Комісаренко спільно з ректором ТНМУ, професором Михайлом Кордою 30 вересня в актовій залі медичного університету відкрили ХІІ Український біохімічний конгрес.

«Радий вітати всіх на сьогоднішньому конгресі, бо всі ми є свідками фантастичного прогресу розвитку наук про життя і біохімія є центральною наукою серед них. Раніше біологічні науки спостерігали за біологічними явищами і за суб’єктами біології. Потім ми почали вивчати механізми реалізації біологічних явищ. Тепер ми учасники регуляції біологічних процесів та можливості їх перетворення», – зазначив під час свого вітального слова Сергій Комісаренко.

Він висловив подяку адміністрації ТНМУ за те, що всіляко посприяли у проведенні цього вагомого наукового форуму.

«Намагаємося скликати наші конгреси не лише в столиці, але й в інших містах країни. Прагнемо, щоб такий масштабний захід відбувався в обласних центрах. Вже конгрес приймали у Чернівцях, Харкові, Донецьку, Одесі, зараз у Тернополі. Адже тут є національний медичний університет, який носить ім’я видатного біохіміка Івана Горбачевського. Вважаю, що проведення ХІІ Українського біохімічного конгресу у стінах вашого університету є цікавим і для викладачів, і для студентів, а також для тутешніх лікарів.

Університет носить ім’я Івана Горбачевського. В Україні, на жаль, про нього мало знають. Це чудова й унікальна людина, видатний учений та організатор охорони здоров’я. Народився в селі Зарубинці неподалік Тернополя. Він чудово володів німецькою, англійською мовами, але друкувався й українською. Ставши біохіміком, зробив кілька дуже важливих робіт – уперше синтезував сечову кислоту, першим передбачив, що протеїни складаються з амінокислот. Нині відомо, що Іван Горбачевський був одним з номінантів на Нобелівську премію 1911 року. Тому й вирішили конгрес біохіміків організувати саме в Тернополі», – додав Сергій Комісаренко.

Він також зачитав вітання від президента НАН України, академіка Бориса Патона.

Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук зазначив: «Ми розуміємо, що з одного боку це велика честь для усіх нас, а з іншої – визнання досягнень тернопільських науковців. З іншого боку – не менш значимо для нас і те, що форум присвячений 165-й річниці від дня народження нашого земляка Івана Горбачевського – видатного біохіміка, гігієніста та епідеміолога, термінографа, громадсько-політичного, освітнього діяча. Це також визнання внеску цієї багатогранної особистості у світову науку. Від імені Тернопільської обласної ради вітаю всіх з початком цієї визначної події в царині науки».

Заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Юрій Юрик наголосив на тому, що Тернопільщина радо приймає кращих науковців-біохіміків. На його думку це вже історична подія, оскільки в одній залі зібралися люди, які упродовж багатьох років формували і будуть формувати українську біохімічну науку. Це також важливо й з того погляду, оскільки біохімія це не лише теоретична, а й практична галузь, яка вдосконалює наше життя. Він висловив сподівання, що учасники конгресу будуть мати можливість відвідати архітектурні та культурні перлини нашого краю.

Начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук також привітав всіх присутніх в залі і побажав плідної роботи, цікавих обговорень.

Державний експерт директорату науки, головного управління науково-технічного розвитку МОН України Оксана Крукевич подякувала за запрошення взяти участь у ХІІ Українському біохімічному конгресі. Вона наголосила на тому, що головним пріоритетом для Міністерства освіти і науки України є розвиток української науки в нашій державі.

Відеозвернення для всіх учасників прозвучало від Нобелівського лауреата (2004 року) Агарона Чехановера (Ізраїль). Він відомий за відкриття, разом з Авраамом Гершко та Ірвіном Роузом, убіквітин-залежного протеолізу.

Ректор ТНМУ, професор Михайло Корда висловив подяку біохімічному товариству, Інституту біохімії за те, що цей конгрес вирішили організувати саме в Тернополі на базі медичного університету. Він звернув увагу на те, що Івана Горбачевського багато країн в Європі вважають його своїм вченим, але він був українським науковцем і патріотом України, який прославив нашу країну і її науку у всьому світі. Михайло Михайлович висловив побажання плідної роботи та приємного проведення часу на Тернопіллі.

Цього дня присутні мали змогу почути ґрунтовні лекції Сергія Комісаренка «Досягнення наук про життя – основа сучасної і майбутньої медицини», Михайла Корди «Іван Горбачевський – видатний вчений, громадсько-політичний і державний діяч», Станіслава Штіпека «Професор Горбачевський – засновник чеської медичної хімії».

До виступів на конгресі з пленарними лекціями і повідомленнями були запрошені найвідоміші закордонні і українські вчені. Загалом взяли участь найкращі вчені України у відповідних розділах наук про життя та медицини, а також наші колеги, щонайменше, із США, Німеччини, КНР, Швеції, Фінляндії, Італії, Польщі, Хорватії, Угорщини, Грузії, Туреччини та інших країн. Конгрес має історичну назву «біохімічний», але  носить міждисциплінарний характер і охоплює значно ширше коло «Lifesciences», включно з молекулярною, системною і клітинною біологією, біофізикою, геномікою, імунологією, ендокринологією, онкологією тощо.

За ініціативи FEBS у рамках Конгресу відбувся освітній семінар (Education Workshop) для вчених у галузі природничих наук та експериментальної медицини – «Techniques And Efficient Road maps: New Options For Practicals And Innovative Learning» за участі провідних європейських лекторів – фахівців з освіти. Під час семінару було висвітлено такі теми, як підготовка дисертацій, написання наукових статей та грантів, дистанційне навчання тощо.

https://www.facebook.com/tdmu.official/videos/392833944963300/

https://www.facebook.com/t1news.tv/videos/717064095372141/UzpfSTQ4MjMzODAwODU1NTAwMToyMzYzMDI1OTAwNDg2MTkz/

Прес-служба Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського.