Меню Закрити

Вечір вшанування пам’яті Праведниці народів світу сестри Йосифи

15 листопада 2020 року доцент кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків ТНМУ Юлія Равлів дистанційно провела виховний захід для студентів кураторської групи ФФ-401, що був присвячений вшануванню пам’яті надзвичайної і вольової жінки Олени Вітер.

Доцент Ю.А. Равлів і студенти групи ФФ-401 під час презентації історії життя Олени Вітер (Сестри Йосифи).

Поштовхом до проведення виховної години у культурно-просвітницько-релігійному спрямуванні стали роздуми відомого доктора медицини, хірурга, архієпископа Луки Кримського (Войно-Ясенецького) про те, як потрібно виховувати дітей.

Святитель Лука зазначав, що давні християни з юного віку привчали дітей до молитви і читання Святого Письма. А тепер кажуть: «Хіба це дитяча справа? – Це справа ченців і людей похилого віку, а дітям потрібні веселощі і радість». Забуваєте ви те, про що писав Тихон Задонський: «Мале деревце, куди нахилити його, туди і рости буде, з нової посудини буде виходити той запах, яким наповнили ви його, вливаючи в нього смердючу рідину, або ароматну і чисту». Таким чином, якщо в душу малої дитини ви будете вливати всякий сморід, вона стане смердючою. Якщо будете вливати аромат Христових пахощів, то будуть ваші діти пахнути перед людьми, будуть радістю і втіхою для вас. Прикладом вашим виховуйте дітей! Такий заповіт давав відомий релігійний діяч.

Метою виховного заходу було ознайомлення студентів з історією життєвого досвіду і становлення патріотичного світогляду такої непересічної духовно сповненої особистості як сестра-ігуменя Олена Вітер. Тільки високоморальна, духовно багата особистість здатна здійснювати постійну життєтворчість, активізувати саморозвиток, може забезпечити соціокультурний і технологічний розвиток соціуму – вихованню саме таких характеристик особистості був присвячений цей захід.

Юлія Андріївна розпочала презентацію з надання деяких бібліографічних фактів дитинства і юності Олени Василівни Вітер (народилася 11 січня 1904, с. Миклашів, нині Пустомитівський район Львівська область, померла 15 листопада 1988 року), акцентуючи увагу на вплив саме сімейного виховання і батьківського піклування на становлення патріотичного світогляду і формування особистості ще тоді маленької дівчинки. Батьки монахині Василь та Марія Вітер були гімназійними професорами. Дівчинка виростала в національно змішаній родині (мати була полькою), але Олена завжди вважала себе українкою, хоча до 13 років жила з батьками в Австрії. Повернення родини до Львова у 1918 році було пов’язане з політичною діяльністю батька. Отримавши добру базову освіту у Львівській жіночій гімназії, у 1921 році Олена стала студенткою медичного інституту. Але через смерть батька її життя різко змінилося і наступного року дівчинка залишила навчання та подалася в монастир.

Студентам дуже цікаво було дізнатися про основні віхи життя ігумені Йосипи. В роки німецької окупації у львівському сиротинці, що знаходився під її опікою, ігуменя переховувала від нацистів єврейських дітей. Сестра Йосифа і монахині не лише доглядали за дітьми, годували їх та одягали, а також навчали християнським молитвам і звичаям. Вона була настоятелькою греко-католицького монастиря ордену студитів та членом Організації Українських Націоналістів. У 1941 році заарештована НКВД й засуджена до смертної кари, вона одна з небагатьох, хто пережив масові ростріли в’язнів у тюрмі на Лонцького у Львові. 12 жовтня 1945 року сестра Йосифа арештована радянськими “органами”. У 1955 році вийшла на волю, але їй заборонили селитися у Львові. До самої смерті Олена Вітер проживала у Скалаті на Тернопільщині.

11 лютого 1976-го Яд Вашем присвоїв Олені Вітер (першій серед українців) звання “Праведник народів світу”.

8 січня 2004 року в монастирі сестер Студиток у селі Великі Гаї, що на Тернопільщині, відбулося вшанування 100-річчя матері-ігумені Йосифи.

Олена Вітер готувала дітей до першого святого причастя в місті Скалат. Завдяки сприянню пані Віри Іванюти у районному центрі Скалат іменем Олени Вітер названо вулицю. За увічнення пам’яті сестри-монахині Йосипи Олени Вітер від сестер студійського уставу було надано грамоту родині Петру та Вірі Іванюті, яка була вручена під час відкриття дошки, де проживала монахиня.

Українська земля є дуже плідною на видатних, духовно багатих особистостей і національних діячів, які поклали своє життя заради здобуття незалежності нашої держави і її духовного розквіту. Тож вкрай необхідним є передавати той набутий скарб традиційних національних цінностей наступним поколінням.