Меню Закрити

Проєкт «Ментор ТНМУ» допомагає іноземним студентам в кращій адаптації

В усіх вишах Європи діють менторські програми, які покликані допомогти першокурсникам адаптуватися до навчального процесу і гармонійно влитися в студентську родину. Особливо опікуються іноземними студентами. Наприклад, в німецьких університетах діють волонтерські проекти Buddy Programm («buddy» в перекладі з англійської означає «приятель»). Ментором може стати кожен бажаючий студент, починаючи з третього року навчання. Наставник допомагає адаптуватися на новому місці, зрозуміти, як функціонує університет, і швидко освоїтися у новому оточенні. Ментори допомагають з пошуком житла, заповненням усіляких анкет, опануванням мови країни, супроводжують новачків по різних інстанціях.

Для кожного європейського вишу програма менторства є справою престижу. Якість і рівень організації таких проєктів оцінюється рейтингом Міжнародний студентський барометр (International Student Barometer). Це незалежне дослідження, націлене на те, щоб з’ясувати, наскільки задоволені іноземні студенти ВНЗ, у якому навчаються. У ньому беруть участь понад 200 вишів у різних країнах світу. Університети, в яких активно підтримуються менторські програми, як правило, посідають перші позиції в цьому рейтингу. Зі свого боку виші підтримують і стимулюють бажання студентів бути наставниками у різні способи. Наприклад, найкращим видають сертифікати фахівців з міжкультурної комунікації, рекомендації від керівництва освітнього закладу та інше.

У Тернопільському національному медичному університету програма менторства започаткована три роки тому. Упродовж цього часу вона успішно реалізовується і виконує заплановані завдання. Першокурсники гармонійніше входять у навчальний процес, а іноземні студенти краще адаптовуються до умов проживання в Україні.

Своїм досвідом наставництва поділився студент факультету іноземних студентів Мохамед Саджат Кхан (Mohammad Sajjad Khan (група 441)).

– Чому Ви вирішили стати наставником для першокурсників?

– Сам декілька років тому був студентом першого курсу і знаю, як важливо мати підтримку, щоб краще адаптуватися. Мені хотілося поділитися своїм досвідом, який я отримав в університеті і Україні упродовж чотирьох років. Я був впевнений, що це допоможе іншим уникнути багатьох моїх помилок. Якщо все це стане певним орієнтиром і корисним, то я готовий бути наставником до кінця свого навчання в ТНМУ.

– Який досвід вдалося передати?

– У своєму спілкуванні з молодшими студентами, я зосереджувався на тому, щоб розповісти їм про особливості навчання в нашому університеті, про правила та норми поведінки, про важливість поваги до професорів і всіх працівників. Я також розповів про ментальність українців, традиції міста і тернополян, клімат та про основні закони України, яких вони повинні дотримуватися.

– З якими проблемами стикаються студенти-першокурсники?

– Як на мене, то завжди головними проблемами для кожного іноземця, який вперше потрапляє в іншу країну є таке:

1) Як пристосуватися до іншого клімату? Основні навички життя в кліматичних умовах України, який одяг потрібно одягати, яку їжу можуть споживати, як пересуватися по місту, яким транспортом користуватися.

2) Оскільки їхньою головною метою є навчання, то студенти хочуть отримати рекомендації, як краще їм організувати свій навчальний графік, з яких джерел отримувати потрібну інформацію, які є додаткові курси для самовдосконалення.

3) Для тих, хто проживає в гуртожитках, важливо адаптуватися до умов проживання в таких помешканнях і вміти вирішувати всі свої питання самостійно і вчасно.

Оскільки всі студенти приїхали сюди самі і залишилися поза комфортними умовами своїх родин, то вони очікують певної емоційної підтримки та мотивації, що може полегшити їхнє життя в нових умовах. Я вважаю, що для всіх першокурсників дуже важлива щира підтримка.

  • Які очікування маєте щодо проекту менторства?

– Я сподіваюся, що мій час стане корисним для тих, хто справді потребує цього, тому я завжди намагаюся поширювати позитив, віру в себе та мотивую людей довкола мене.

– Як підтримуєте зв’язок зі своєю групою?

– Зазвичай, ми зустрічаємося разом і спілкуємося. Мені так легше і краще зрозуміти їхні потреби. Окрім того, я створив групу у WhatsApp, тому ми на контакті постійно.

– Ваші поради всім учасникам проєкту.

– Я вважаю, що навіть невеликі зусилля можуть зробити великі зміни. Усім менторам потрібен добрий намір, відданість і чесність.

Прессекретар ТНМУ Яніна Чайківська.

Світлини Мохамеда Саджата Кхана.