Меню Закрити

Професор зі США поділився секретами успіху з науковцями ТНМУ

Професор і в нещодавному минулому завідувач кафедри прикладних медичних наук школи медсестер та медичних працівників університету Мюррея (штат Кентукі, США) Михайло Калинський завітав до ТНМУ 6 червня 2024 року.

Фото: під час урочистостей з нагоди присвоєння звання почесного доктора медичних наук у Тернопільському національному медичному університеті (2017 р.).

Михайло Калинський декілька десятиліть працював в університетах США. Фулбрайтівський професор, відомий у широких світових наукових колах вчений, автор низки монографій і підручників, патріот України цього дня у дискусійному форматі представив доповідь «Діяльність університетів США очима українського професора. Що перейняти і впровадити в Україні?».

Модерував зустріч завідувач кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки професор ТНМУ Вадзюк Степан Несторович – науковці познайомились у 2011 році в Клівленді під час робочої поїздки.

На фото: Михайло Калинський, будучи також і почесним доктором наук Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова (2019 р.), під час присвоєння цього звання у Буковинському державному медичному університеті (2008 р.)

Почесний професор ТНМУ Михайло Калинський зустрівся з професорсько-викладацьким складом нашого вишу в лекційній аудиторії інституту медико-біологічних проблем, також багато охочих змогли долучитись до зустрічі онлайн.

На фото: під час зустрічі в ТНМУ – професор Калинський М.І., доц. Шмата Р.М., проф. Вадзюк С.Н.

На цей непересічний захід завітало багато щиро зацікавлених співробітників Тернопільського національного медичного університету.

На фото: під час зустрічі в ТНМУ.

Наукові здобутки і життєві віражі шановного професора Калинського вражають. Ще на 2 курсі навчання в Київському університеті від отримав пропозицію майбутнього вступу до аспірантури. Залюблений у біохімію, енергійний із непідкупною усмішкою юнак впевнено торував свій шлях у вітчизняній академічній галузі. Зрештою, він закінчив Київський національний університет імені Т.Шевченка та Київський державний інститут фізичної культури. Ступінь кандидата наук здобув у Київському державному науково-дослідному інституті ендокринології, а доктора наук – у Інституті біохімії Академії Наук України. У 1972-1990 роках виконував обов’язки завідувача кафедри біохімії Київського державного інституту фізичної культури. У 1998-2013 роках працював професором Кентського університету (штат Огайо, США). У 2007 році здобув престижну премію Фулбрайта в галузі біологічних наук, а із 2013 року працював завідувачем кафедри прикладних медичних наук, школи медсестер та медичних працівників університету Мюррея.

Професор дуже легко, цікаво й безпосередньо розповідав про свій життєвий досвід. Дружба і професійний зв’язок із світлої пам’яті професором нашого університету, завідувачем кафедри біохімії Гонським Ярославом Івановичем увінчалась і виданням спільної праці «Біохімія людини».

У доробку Михайла Івановича Калинського також є «Біохімія м’язів», «Біохімія міокарда» та інші важливі наукові праці (загальне число публікацій становить понад 200).

На фото: окремі друковані праці професора Калинського М.І.

Цікавою виявилась історія щодо утвердження обкладинки однієї з його книжок, виданої вже в США – професор був певен, що саме його фото грецької скульптури краще відображає зміст книги. Ще б пак – Михайло Іванович спеціально зробив його в Metropolitan Museum у Нью-Йорку.

На фото: завідувач кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки С.Н. Вадзюк та професор М.І. Калинський

На запитання, хто ж надихав на таку невтомну постійну працю – згадує маму – вчителя української мови. Єфросинія Атаназевич привила синові любов до читання, приносила додому з бібліотеки як класику української літератури, так і переклади з англійської та французької мов. Ще зі шкільних років Михайла Калинського зачаровувала можливість зобразити процеси людського організму у вигляді формул і, зрештою, маючи непоборний дослідницький інтерес, бажаючи докопатись до істини – які ж атоми становлять основу життя, обрав свій майбутній фах.

Будучи студентом, Михайло Іванович Калинський успішно поєднував навчання у виші із заняттями фехтування, стрільби з пістолета, кінного спорту. Особлива ж пристрасть, яка залишилась з ним на все життя – захоплення спортивними танцями. Секретом такого гармонійного поєднання активностей професор вважає грамотний розподіл часу та ресурсів.

У молоді роки професор Калинський виступав з колективом народного танцю на сценах Франції, Німеччини, Польщі, а також в країнах Азії (Сірії та Йорданії).

На фото: у складі танцювального колективу «Горлиця»

На фото: на конкурсі з бальних танців у Києві (1986 р.)

По приїзді до Америки розпочався новий шлях Михайла Калинського. Здобувати імідж, показувати свої уміння і продовжувати наукову працю довелось, фактично, ab ovo. Незважаючи на те, що в Україні та на просторах ближнього зарубіжжя його дослідження були впізнавані і широко відомі (друкувався у журналах Академії наук, «Питаннях медичної хімії» тощо, доповідав на численних конференціях) – здобутки за кордоном потребували нових підтверджень!

Професор поділився цікавими узагальненнями. Загалом, його шлях в Америці умовно можна поділити на My Road to University My Road to Tenure. Наприклад, борячись за можливість стати професором на повну ставку, Михайло Калинський надіслав своє перше резюме до одного із вишів США. Проте отримав відмову – на красиво упакованій листівці… Однак тоді на конкурс документи подали 241 доктор наук. Можливо, інший би опустив руки, проте впертий українець і далі продовжував подавати аплікації на інші кафедри та навчальні заклади. Зрештою, в черговій конкурсній справі омріяна перемога над корінними 32 претендентами-американцями освітила один із його ранків.

Як поділився професор, спочивати на лаврах не вийшло. Потрібно було регулярно брати участь в конференціях, публікуватись з частотою мінімум 2 наукові статті в рік. З огляду на те, як закордоном «швидко» публікують наукові дослідження, перспектива чекати 2-3 роки могла ввести в ступор. Але не Михайла Калинського… Кожен епізод, висвітлений поважим  професором в черговий раз доводив його неймовірну працездатність.

Серед критеріїв успішної кар’єри науковця в США є не лише рівень володіння англійською мовою, здатність працювати з аспірантами чи докторантами чи здобувати гранти. Треба навчитись сприймати менталітет нового середовища. Тож постійна праця, холодний аналіз не лише невдач, а й успіху – запорука до Road to Tenure (шляху до мрії).

Разом з тим, професор Калинський є дуже позитивною людиною. На питання, звідки має стільки енергії до життя – поділився: «З доповідями та лекціями бував у Франції, Англії, Італії, Іспанії, Німеччині, Індії…» І тут ошелешив слухачів, продовживши: «…на Науковому Європейському конгресі у Барселоні (Іспанія) на прохання організаторів виступив із чемпіонкою Іспанії з бальних танців»! Очевидно так і має виглядати багатогранний успіх гармонійної успішної і щасливої людини. У першу чергу, яка вміє цінувати те, що має.

На фото: професор Калинський був нагороджений у 2014 році науковою премією професора S.R. Maitra Memorial Oration Award of Physiological Society of India. Також цього року відзначений Срібною медаллю та Citation Спілки фізіологів Індії

На завершення зустрічі професор Вадзюк поцікавився у гості, як студенти взаємодіють із викладачами? Професор Калинський відповів: «Я й сам колись був українським студентом, і певен, що прийдешні покоління знайдуть спосіб стати щасливими та успішними! Заради тих, хто поклав життя, аби вони могли продовжувати навчання». А ще додав, що закордонні спудеїв надзвичайно вмотивовані, з часів середньої школи радяться з батьками щодо вступу в той чи інший навчальний заклад і борони Боже використати додаткові засоби інформації під час екзамену. Так, студенти в США мають доволі багато впливу на навчальний процес в університеті, але і рівень довіри до них, і вимоги – як до співробітників. Хочеш вчитись – роби все для цього самостійно! Під час року особливо не контролюють оцінки, однак завершальне тестування вкінці кожного семестру ставить всі крапки над «і».

Мені згадались власні поетичні рядки про І.Я. Горбачевського:

… знову весна…

Знову ластівка в’є гніздечко,

Вона, немов Україна одна

Так далеко і так недалечко.

Як легко від неї піти,

Як важко вернутись потому

Крізь чужинські краї і світи –

До гніздечка свого, додому…

(із книжки «І.Я. Горбачевський: спроба життєпису у прозі та віршах», Н.Волотовська)

Михайло Іванович Калинський підсумував, що красивішого в світі і життєдайнішого місця, ніж Україна, коли ти закордоном, немає… І саме тому професор повернувся додому.

Матеріал підготувала доцент кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки Наталія Волотовська.