Меню Закрити

Тетяна Бакалюк: «Актуальність професії протезиста-ортезиста зумовлена великою потребою в медичній реабілітації пацієнтів з різними формами втрати кінцівок та порушеннями опорно-рухового апарату»

У Тернопільському національному медичному університеті з 2024 року розпочато набір в магістратуру для здобуття професії протезиста-ортезиста, яка сьогодні є затребуваною в нашій країні внаслідок повномасштабної російської агресії. Фахівці цього напрямку опанують низку клінічних і технічних навичок з метою реабілітації пацієнтів з нервово-м’язовими та опорно-руховими захворюваннями, пацієнтів з частковою або повною відсутністю кінцівок. Детальніше про особливості професії протезиста-ортезиста розповіла гаранти освітньої програми “Протезування-ортезування”, професор кафедри медичної реабілітації Тетяна Бакалюк.

  • У чому полягає актуальність професії протезиста-ортезиста?
  • Сьогодні стрімко зростає кількість пацієнтів, які потребують протезування та ортезування. Це пов’язано, насамперед, з війною. Відповідно збільшується навантаження на спеціалістів, які працюють в цій галузі. А це в свою чергу збільшує час очікування на отримання послуг з протезування. Отже, актуальність професії протезиста-ортезиста зумовлена зростаючою потребою в медичній та соціальній реабілітації пацієнтів з різними формами втрати кінцівок та порушеннями опорно-рухового апарату.

Брак кадрів у галузі протезування та ортезування в Україні є серйозною проблемою, що потребує комплексного підходу для вирішення, а саме збільшення кількості навчальних закладів, які навчають протезистів-ортезистів, розвиток системи безперервної освіти, залучення міжнародного досвіду та ресурсів для покращення підготовки фахівців та розвитку сучасних протезно-ортезних технологій в Україні.

  • Які професійні обов’язки протезистів-ортезистів?

– Професійні обов’язки протезистів-ортезистів охоплюють широкий спектр діяльності – від клінічної оцінки та виготовлення пристроїв до реабілітації. Такі фахівці відіграють ключову роль у покращенні функціонуванння опорно-рухового апарату, забезпечують індивідуальний підхід та поліпшують якість життя. Протезисти-ортезисти повинні володіти всебічними знаннями та навичками, включаючи клінічну оцінку, проектування та виготовлення протезів і ортезів, їх налаштування та адаптацію, реабілітацію пацієнтів, а також мати розвинуті комунікаційні та адміністративні вміння.

  • Де можуть працювати фахівці з цього напрямку?

– Фахівці протезисти-ортезисти можуть працювати в протезно-ортопедичних підприємствах, медичних і реабілітаційних закладах, науково-дослідних установах, військових та ветеранських госпіталях, соціальних та спортивних організаціях.

  • З якими саме медичними кадрами повинні комунікувати і взаємодіяти ортезисти-протезисти?

– Протезисти-ортезисти повинні співпрацювати з широким колом медичних фахівців для забезпечення всебічної допомоги пацієнтам, а саме з лікарями ортопедами-травматологами, неврологами, ендокринологами, лікарями фізичної та реабілітаційної медицини, фізичними терапевтами, ерготерапевтами, психологами, медичними сестрами. Така міждисциплінарна співпраця дозволяє розробляти та реалізовувати ефективні програми реабілітації, які покращують якість життя пацієнтів та сприяють їхній соціальній адаптації.

  • Розкажіть, будь ласка, про матеріально-технічну базу в ТНМУ для підготовки цих фахівців…

– В ТНМУ завдяки тісній співпраці з провідними протезно-ортопедичними підприємствами створено умови для забезпечення високоякісної як теоретичної так і практичної підготовки протезистів-ортезистів.

  • Яким чином відбуватиметься підготовка цих фахівців в ТНМУ?

– Згідно з освітньо-професійною програмою «Протезування-ортезування» для магістрів, здобувачі опановуватимуть теоретичні знання з біомеханіки, анатомії та фізіології, патології, кінезіології та набуватимуть практичних навичок в оцінюванні пацієнтів, виготовленні протезів і ортезів, використанні сучасних технологій для аналізу ходи та корекції аномалій, застосовуватимуть сучасні матеріали у протезуванні та ортезуванні.

  • Хто буде навчати клінічним навичкам майбутніх фахівців?

– Клінічний компонент навчання здійснюватиметься на базі протезно-ортопедичних підприємств, в яких обладнання клінічних, технічних та виробничих лабораторій для виробництва протезів та ортезів відповідають державним та міжнародним стандартам, повністю забезпечують весь технологічний процес та дають можливість сформувати у студентів комплекс практичних навичок, які необхідні для якісної підготовки фахівців. 

  • Хто буде супервізорами в магістрантів?

– Оскільки на сьогоднішній день кількість протезистів-ортезистів, які мають рівень магістра досить обмежена, супервізорами будуть практикуючі техніки протезисти та фізичні терапевти. Загалом навчання триватиме 1 рік і 10 міс.

Спілкувалася прессекретар ТНМУ Яніна Чайківська.

Світлини Миколи Василечка.