Революційна система протезування австрійської компанії в Тернополі
До Тернопільського національного медичного університету 14 жовтня 2024 року прибули представники австрійської компанії Saphenus Medical Technology, які в Тернополі впроваджують новітню систему для протезів ніг Suralis. Система спрямована на те, щоб люди з ампутаціями могли відчувати протез як власну кінцівку і позбулися фантомних болів, які можуть бути упродовж тривалого часу після втрати ноги чи руки. Технічний директор проєкту Saphenus Аарон Пітшл і фінансовий директор Крістіан Боуда поділилися результатами застосування цієї системи в Тернополі.
Ректор ТНМУ, професор Михайло Корда наголосив на тому, що для України і ТНМУ цей проєкт є дуже важливим, адже у зв’язку з війною в нашій державі є дуже багато людей з ампутаціями кінцівок. За неофіційними даними, ця кількість сягає 200 тисяч осіб.
«До цього року в Україні не було системи підготовки протезистів, тобто фахівців, які професійно виготовляють протези. У 2024 році чотири медичних університети започаткували навчальну програму – Тернопільський, Львівський, Харківський і університет охорони здоров’я імені П.Шупика – магістерського рівня з підготовки протезистів-ортезистів. Відповідно ми шукаємо різні можливості міжнародної кооперації, щоб закордонні колеги з великим досвідом у виготовлені протезів допомогли якнайкраще сформувати навчальну програму, передати нашим студентам передові знання та досвід. Ми маємо багато закордонних партнерів. Одним з них є компанія Saphenus Medical Technology з Австрії. Фірма розпочала роботу в 2016 році, а в 2021 році вперше застосувала свою розробку на пацієнтах. Людина з ампутованою ногою, яка використовує протез, не відчуває поверхні, по якій ходить – трава, асфальт чи гравій. Saphenus Medical Technology запропонували таку технологію, де за допомогою сенсорів сигнали передаються на пристрій, який розміщений на культі пацієнта. Виникає вібрація, завдяки чому мозок сприймає ці сигнали. Мозок є пластичною структурою нашого організму, тому він швидко вчиться розпізнавати всі поверхні і сигнали таким чином, що в цілому протез сприймається як «жива» нога. Це другий візит наших колег з Австрії. Цей пристрій вже працює на пацієнтах в Україні. Цього разу один пристрій залишиться для навчання наших магістрів, щоб вони використовувати його для пацієнтів», – розповів Михайло Михайлович.
Фінансовий директор Saphenus Medical Technology Крістіан Боуда зазначив, що технологія компанії перевстановлює периферичну чутливість і базується на основі Нобелівської премії 2021 року. Це винахід світового рівня, який був імплементований в медичну галузь. Компанія працює з Ганноверською та Гарвардською медичними школами.
«Нам важливо всі наші напрацювання привезти та впровадити в Україні, щоб допомогти людям, які стали жертвами цієї несправедливої війни, війни, яку вони не кликали в свою країну. Враховуючи наукову складову і практичне впровадження цього проекту, то на це пішло 7 років. Ми віримо, що наші зусилля допоможуть українцям», – додав Крістіан Боуда.
600 приладів зі зворотним сенсорним зв’язком Suralis уже використовуються в Європі та США. Продукт отримав численні нагороди, включаючи грант EIC (Європейська Рада інновацій, European Innovation Council) від Європейської комісії. Системи зворотного сенсорного зв’язку використовуються у провідних клініках по всьому світу, включно з такими як Гарвардська та Ганноверська медичні школи.
«Saphenus допоможе майбутнім протезистам здобути нові знання про те, як сенсорний зворотний зв’язок та відчуття дотику можуть полегшити фантомний біль у пацієнтів з ампутаціями. Заплановано довгострокове співробітництво між українським університетом і австрійською компанією», – сказав медичний директор центру протезування та адаптації «Гарта» ТОВ «Форвард-Орто» і доцент ТНМУ Юрій Завіднюк.
Він також продемонстрував практично, як працює ця система і яких результатів досягли упродовж двох місяців військові з ампутованими кінцівками. Їхня хода стала впевненою, сміливою, повноцінною.
Цю програму фінансує та підтримує Firuza Foundation.
Прессекретар ТНМУ Яніна Чайківська.
Світлини автора.