Меню Закрити

Студенти-парамедики ТНМУ взяли участь у міжнародному конкурсі в Литві

25 жовтня 2024 року в Каунасі (Литва) відбувся щорічний студентський конкурс з надання першої (домедичної) допомоги. Цей захід об’єднав 37 команд з різних університетів і коледжів Литви, Латвії та України, які здійснюють підготовку студентів з першої допомоги. Україну представляли 2 команди – з Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського та Волинського медичного інституту (Луцьк).

Організаторами чемпіонату стали Lithuanian Association of Paramedics, First Aid Training Centre «IRTA» and Karalius Mindaugas Vocational Training Centre. Інструктори та судді мали можливість оцінити рівень підготовки студентів до роботи з критичними постраждалими та їх стресостійкість у кризових ситуаціях.

До складу команди ТНМУ увійшли студенти-парамедики 3 року навчання: Вікторія Цісарчук, Діана Григоришин та Наталія Івасишин. Команду супроводжували завідувач кафедри екстреної та симуляційної медицини – професор Арсен Гудима та доцентка цієї ж кафедри Ольга Прохоренко.

Усі 5 конкурсів базувалися на випадках з реального життя і були досить ємними та багатоплановими, що вимагало неабиякої згуртованості та командної взаємодії.

Метою чемпіонату було комплексне відпрацювання навичок та надання першої допомоги свідками події постраждалим у невідкладному стані з використанням лише підручних засобів (часом – аптечки для першої допомоги) та подальшим викликом бригади ЕМД. Цікавим було те, що в разі розгубленості команди можна було зв’язатися з диспетчером Центру ЕМД та отримати детальні інструкції. Важливим було після оцінки власної безпеки грамотно здійснити первинний і вторинний огляд з усуненням усіх загроз для життя до прибуття карети ЕМД. Кожен етап змагань демонстрував важливість умінь діяти швидко і точно, підкреслюючи відомий вислів: «У критичних ситуаціях ми опускаємося до рівня своїх навичок, а не збільшуємося до рівня своїх знань».

Одним з найбільш емоційних етапів чемпіонату були пологи в нічному клубі. Музика, крики роділлі та чоловік, в якого виникли судоми. Одним з пунктів була комунікація з диспетчером для ефективного ведення пологової діяльності. Та обов’язковий виклик двох бригад швидкої допомоги. Красива новонароджена дівчинка, перший крик і шквал емоцій.

Базові реанімаційні  заходи – це догма, якою повинні володіти не тільки працівники медики а й все населення. У водія під час керування погіршилося самопочуття, автомобіль зупинився перед супермаркетом. Під час оцінки стану наші студенти виявили раптову зупинку кровообігу, вчасно розпочали базові реанімаційні заходи, та зорієнтувалися, що постраждалий мокрий, внаслідок того, що пролив на себе воду під час втрати свідомості. На відпрацюванні конкурсу отримали найвищу винагороду за відновлення спонтанного кровообігу.

І без травмованого пацієнта ну ніяк: мотоцикліст, ампутація кінцівки, критична кровотеча. На щастя всі парамедики мають при собі турнікети, тому успішно справилися з завданням, виконавши протокол надання допомоги травмованому пацієнту.

Важкі реалії сьогоднішнього дня, були враховані на одному з етапів. Вибухи, крики троє постраждалих, опіки, відкритий пневмоторакс та пацієнтка з психомоторним збудженням трошки підняли рівень адреналіну у крові в наших студентів. Проте незважаючи на емоційну складову, всі пацієнти вижили і допомога була надана в повній мірі.

І, звичайно, фізична підготовка та виконання якісних маніпуляцій, коли ти намагаєшся боротися з своїм пришвидшеним серцебиттям, емоціями і коректно працювати руками.  

Під час візиту в Каунас Арсен Гудима зустрівся з керівництвом коледжу імені св. Ігнасіуса Лойоли. Зустріч наблизила розробку пакету документів для отримання студентами-парамедиками ТНМУ подвійного диплому України та Литви. Були обговорені кроки співпраці з обміну студентами в рамках транскордонної мобільності, в тому числі проведення спільних конференцій, участі викладачів у проведенні практичних занять та лекцій. Й основне – щодо проходження студентами-парамедиками 3 року навчання виробничої практики на «швидкій» у Каунасі.

Що команда ТНМУ взяла для себе від участі у цьому конкурсі:

  • змагання з першої допомоги є вкрай потрібним інструментом для актуалізації знань та вмінь студентів та обміну досвідом серед викладачів і студентів;
  • в першій допомозі важливою є кожна деталь як при обстеженні, так і при наданні допомоги;
  • відсутність ресурсу вимагає умінь успішно застосовувати підручні засоби та бути кмітливим;
  • підготовка з першої допомоги диктує потребу конкретних сценаріїв невідкладних станів, комунікації та командної взаємодії.

Отже, надалі вдосконалення робочої програми з «Першої допомоги», широка інтеграція з тими розділами екстреної медицини, які стосуються визначення стану пацієнта та надання допомоги.

Загалом конкурс у Литві став платформою для відпрацювання та оцінки практичних умінь, набутих у процесі навчання, а також підкреслив важливість постійного вдосконалення для якісної професійної підготовки.

Висловлюємо подяку сім’ї Malasauska за теплий прийом, безмежний досвід та масу позитивних емоцій.

Світлини та інформацію надала Ольга Прохоренко.