Меню Закрити

В ТНМУ відбулася конференція «Медико-соціальні проблеми дитячого віку»

25-26 жовтня 2024 року в Тернопільському національному медичному університеті ім. І.Горбачевського відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Медико-соціальні проблеми дитячого віку». Захід організовано кафедрою дитячих хвороб з дитячою хірургієюТНМУ, громадською організацією «Асоціація медичної спільноти Тернопільщини».

В конференції взяли участь провідні фахівці з України, Швеції. Під час засідань заслухано й обговорено 38 наукових доповідей.

З вітальним словом до учасників конференції від імені ректора ТНМУ, професора Михайла Корди звернувся проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ.  Іван Миколайович звернув увагу на актуальність запропонованої тематики конференції, особливо під час війни, важливість її проведення, підкреслив, що надання медичної допомоги будь-якій категорії населення є складним в теперішніх умовах війни матеріально і через те, що наше населення, діти перебувають в стані постійного хронічного стресу, що нашаровується на перебіг соматичної патології, що має суттєве значення у поведінкових реакціях і тих патологічних процесах, що розвиваються у дітей. Тому зараз лікарям, науковцям необхідно акумулювати, осмислювати, приймати відповідні рішення по вдосконаленню нових схем, алгоритмів у наданні медичної допомоги дитячому населенню.

Відкриваючи І засідання «Діагностика і лікування рідкісних захворювань у дітей», з доповіддю «Проблеми вакцинації у дітей в умовах війни» виступила Ольга Федорців, професорка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського. Доповідач назвала основні причини спалахів інфекційних захворювань в Україні під час війни, умови для розвитку вакцинокерованих інфекцій, проблеми з логістикою доставкою вакцин, наголосила на важливості вакцинації дітей під час війни.

Актуальною та цікавою була доповідь професорки Оксани Боярчук – завідувачки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І .Горбачевського. Вона представила доповідь на тему «Хвороба Стілла у дітей. Нові підходи до діагностики і лікування відповідно до рекомендацій EULAR|PRES 2024», розповіла про патогенетичні механізми розвитку, перебіг, діагностичні критерії, основні симптоми, зупинилась на діагностиці і лікуванні хвороби Стілла у дітей.

Олександра Шульгай, доцентка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І. Горбачевського, представила доповідь на тему «Проблеми запальної патології кишечника у дітей в сучасних реаліях: на що звернути увагу педіатру». Доповідач розповіла про критерії діагностики, диференційний діагноз, діагностику і лікування хвороби Крона і виразкового коліту у дітей.

Учасники конференції з увагою заслухали професорки кафедри педіатрії №1 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, м. Київ  Наталії Балацької «Як розпізнати і лікувати гіпервітаміноз Д», яка доповіла про причини, гіперчутливість організму до вітаміну Д, клінічні симптоми, терапію даного захворювання, навела основні принципи профілактики і лікування рахіту у дітей.

Голова правління і засновник громадської організації об’єднання батьків дітей з розщілиною хребта і гідроцефалією «Сяйво духу» Мар’яна Кошманюк виступила з доповіддю на тему «Життя із spina bifida». Доповідач розповіла присутнім про стан захворюваності, основних симптомах, діагностику spina bifida, окреслила основні питання по лікуванню, догляду за хворими дітьми, профілактики даної патології у вагітних.

З доповіддю «Зміни мінерального обміну у пацієнтів з spina bifida» виступила студентка ТНМУ імені І. Горбачевського Анастасія Грех, де проаналізувала поширеність дефіциту віт. Д та кальцію, фосфору у дітей з spina bifida, оцінила аліментарну забезпеченість, рівень віт. Д, кальцію, фосфору у сироватці крові, надала рекомендації щодо корекції дефіциту вітаміну і мікроелементів у дітей з даною патологією.

Тетяна Ковальчук, доцентка кафедри педіатрії №2 ТНМУ імені І. Горбачевського у своїй доповіді розповіла про етіологію, перші ознаки, симптоми, діагностику розладів аутистичного спектру, навела приклади різних скринінгових  тестів, що дозволяють вчасно запідозрити розвиток даної патології, розповіла про методи лікування  та корекції хворих дітей.

Про цікаві результати генетичного тестування дітей з затримкою розвитку доповіла завідувачка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І. Горбачевського професор Оксана Боярчук, де навела приклади виявленої патології дітей з затримкою розвитку генетичним тестуванням різними методами, зокрема методом WES діагностики, розповіла про ознаки синдрому Коффіна-Сіріса, навела основні методики лікування таких дітей.

Зацікавленість у слухачів мала доповідь Шаргородської Євгенії, старшого співробітника інституту спадкової патології НАМНУ, м. Львів  на тему «Визначення поліморфізму генів фолатного циклу: коли кому і для чого?». Доповідач розповіла про роль фолатів в організмі дитини, основні етапи метаболізму, фолатний цикл, зупинилась на питаннях гомоцистеєнемії, зокрема на її діагностиці і лікуванні.

Слухачі конференції заслухали доповідь «Як лікарю не пропустити симптоми сепсису», з якою виступив Lars Ljungstrom з Scaraborg Hospital, Scovde, Sweden. Доповідач навів основні причини, клінічні симптоми сепсису, методи діагностики і лікування даної патології у дітей.

Цікавою буда доповідь про комплексну оцінку неонатального стресу та болю у відділенні інтенсивної терапії новонароджених, з якою виступила доцентка кафедри педіатрії №2 ТНМУ імені І. Горбачевського Ірина Сарапук. Доповідач розповіла про основні клінічні ознаки неонатального стресу, прояви і правила оцінювання болю у новонароджених, навела фактори гострого і хронічного стресу у дітей, їх віддалені наслідки на стан здоров’я дитини.

            Олена Смашна, доцентка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ імені І. Горбачевського виступила з доповіддю «Гіперкінетичний розлад з дефіцитом уваги: диференційований підхід до лікування», де навела сучасні дані про нейробіологічні і нейропсихологічні методи дослідження при РДУГ, підхід до індивідуалізованого лікування даної патології у дітей.

ІІ засідання наукової конференції «Проблеми дитячої інфекційної патології» розпочалось з доповіді аспірантки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І. Горбачевського Віти Перестюк. Доповідач розповіла про причини виникнення тривалого COVID, дала клінічну і лабораторну характеристику обстеженим пацієнтам на COVID-19, надала рекомендації щодо вживання препаратів на основі віт.Д і цинку з метою попередження захворюваності, зменшення частоти важкого перебігу і профілактики тривалого ковіду у дітей.

Увагу присутніх привернула доповідь професорки Алли Волохи із Національного університету охорони здоров’я України ім П.Л.Шупика м. Київ  «Інфекції як прояв імунодефіциту». Доповідач розповіла про фактори ризику рекурентних інфекцій, клінічні прояви первинних імунодефіцитів, роль інфекційних проявів в клініці основних хвороб з імунодефіцитами та вродженими помилками імунітету.

Про особливості перебігу туберкульозу у дітей і підлітків Тернопільської області розповів у своїй доповіді професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії ТНМУ імені І. Горбачевського Леонід Грищук.

Уляна Мудрик, доцентка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського виступила з доповіддю «Лихоманка Західного Нілу». Доповідач розповіла про основні причини, клінічні симптоми, методи діагностики і лікування даної патології у дітей.

Учасники конференції з цікавістю прослухали доповідь Любов Волянської,доцентки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І. Горбачевського , яка розповіла про проблеми сказу в реаліях воєнного часу, зупинилась на розповсюдженості, клінічних проявах, детально розповіла про профілактику захворювання, планових профілактичних щепленнях, показала детальний маршрут пацієнта загрозливого по сказу.

З доповіддю про сучасну лабораторну діагностику системних мікозів у дітейвиступила доцентка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І. ГорбачевськогоСофія Левенець.

З зацікавленням слухачі конференції прослухали доповідь доцентки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І. ГорбачевськогоСвітлани Никитюк «Алгоритм діагностики Лайм-бореліозу у дітей». Доповідач розповіла про результати власних досліджень дітей з хворобою Лайма, навела алгоритм діагностики, методи лікування, привела кілька клінічних випадків проявів цього захворювання.

Присутні на конференції прослухали доповідь доцентки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ імені І. Горбачевського Наталії Щербатюк  «Бронхіоліт як хвороба мінімальних втручань», де було дано оцінку ступеня тяжкості гострого бронхіоліту, наведено алгоритм надання медичної допомоги. Доповідач досить детально  зупинилась на питаннях зайвої діагностики і лікування даної патології у дітей.

На другий день було заслухано низку актуальних усних і стендових доповідей.

На завершення конференції учасники заходу підсумували роботу засідань, прийняли резолюцію, подякували керівництву університету, всім доповідачам та учасникам наукового форуму за активну участь в його роботі.