Верховна Рада України ухвалила Закон “Про систему охорони психічного здоров’я”
Верховна Рада України більшістю голосів ухвалила Закон «Про систему охорони психічного здоров’я». Це важливий крок для подальшої розбудови людиноцентричної системи психосоціальної підтримки, яка стане ще ближчою, доступнішою та якіснішою. Цей Закон значно розширює поняття ментального здоров’я й пропонує ширший погляд, тобто дає розуміння, що це – не тільки медична сфера, а окрема соціально важлива галузь.
Прийнятий закон спрямований на забезпечення доступу українців до якісних послуг, захист прав людей із психічними розладами та іншими проблемами психічного здоров’я, запобігання виникненню психічних розладів й психосоціальних ризиків, що впливають на психічне здоров’я українців.
Законопроєкт напрацьовано Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування спільно з Координаційний центр КМУ / Mental Health UA за участі провідних експертів та за підтримки ВООЗ World Health Organization (WHO).
Що змінює Закон?
- Насамперед чітко відкидає поширену помилкову думку, що питання ментального здоров’я стосуються виключно системи охорони здоров’я. Такий наратив не лише розвивав додаткову стигму, а й сприяв обмеженню доступності послуг.
- Запроваджує систему безперервного професійного розвитку та сертифікації фахівців у сфері психічного здоровʼя.
- Створює підґрунтя для надання психологічної допомоги за єдиними чіткими стандартами, визначає відповідний перелік послуг та встановлює механізми міжсекторальної співпраці.
- Визнає саморегулівні організації (СРО), які вже багато років рухають цю сферу вперед.
- Приділяє суттєву увагу охороні психічного здоровʼя на робочому місці: роботодавцю надається право розробити та затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці.
Закон враховує міжнародний досвід, включаючи напрацювання Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», започаткованої за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Ментальне здоров’я є одним із найбільших викликів сьогодення у всьому світі. Поряд з інфляцією, бідністю, втратою засобів до існування. В Україні ситуація ускладнюється триваючою понад 10 років війною. Це непростий досвід, із яким ми всі вчимося жити. Йдеться не лише про фізичні втрати та руйнування, а і про невидимі травми, що суттєво впливають на якість життя людей та їх близьких.
Сьогодні 40-50% українців потребують психологічної підтримки. Водночас 78% ніколи не відвідували фахівця з ментального здоров’я, але з них 40% – не виключають звернення у майбутньому. Вже зараз щонайменше 1,2 млн українців є ветеранами – носіями унікального досвіду участі в бойових діях.
Ментальне здоров’я – це основа стійкості суспільства.
Інформація з офіційних джерел Міністерства охорони здоров’я України і Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України.