Відбулися навчальні семінари в рамках проєкту Erasmus+ Open4UA

Партнери проекту Open4UA зустрілися на навчальних семінарах в Делфті, організованих Делфтським технологічним університетом (TU Delft) у Нідерландах (11-13 березня 2024 року), та Брюсселі у Брюссельському вільному університеті (Université Libre de Bruxelles), Бельгія (14-15 березня 2024 року). Тернопільський національний медичний університет імені І.Горбачевського є членом консорціуму Open4UA.

Проєкт Open4UA «Відкрита наука для української системи вищої освіти» співфінансується Європейським Союзом у рамках програми Erasmus+ (розвиток потенціалу вищої освіти, структурний проєкт strand3) і триватиме три роки. Він спрямований на розвиток практик відкритої науки в Україні шляхом реформування системи вищої освіти. Тернопільський національний медичний університет на семінарах представляли асистент Наталія Огінська та професор Оксана Шевчук.

До складу консорціуму входить 16 організацій та установ з Бельгії, Нідерландів, Словенії та України, включно з Міністерством освіти та науки України та Національним фондом досліджень України (https://lpnu.ua/open4ua).

Організації-партнери Open4UA:

• Національний університет «Львівська політехніка» (координатор);
  • Міністерство освіти і науки України;
  • Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
  • Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого
  • Національний фонд досліджень України
  • Бердянський державний педагогічний університет
  • Маріупольський державний університет
  • Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського
  • ГО «Інноваційний університет»
  • ГО «Інститут відкритої науки та інновацій»
  • Делфтський технічний університет (Нідерланди)
  • «Електронна інформація для бібліотек» (EIFL, Нідерланди)
  • Вільний університет Брюсселя (Бельгія)
  • Європейська рада здобувачів наукових ступенів та молодих вчених (Бельгія)
  • Люблянський університет (Словенія)
  • Медичний центр Університету Амстердама (Нідерланди)

Асоційовані партнери Open4UA:

• ВГО «Українська бібліотечна асоціація»
  • Міністерство освіти, науки та спорту Словенії (Словенія)
  • Центральна технічна бібліотека університету Любляни (Словенія)
  • Нідерландська організація наукових досліджень (Нідерланди)

Перший семінар у Делфті був присвячений темі «Як розпочати впровадження відкритої науки на національному рівні?». Загалом заплановано три семінари, які відбудуться цієї весни.

Семінар у Делфті було побудовано з урахуванням концепції Брайана Носека з п’яти елементів для стимулювання культурних змін у відкритій науці: інфраструктура, користувацький інтерфейс/досвід, спільноти, стимули та політика. Програма семінару була дуже різнобічною і включала обговорення різних аспектів, важливих для впровадження відкритої науки, включаючи  сесії, присвячені інфраструктурі управління дослідницькими даними, ролі центрів цифрових компетенцій, формуванню та підтримці спільнот відкритої науки, а також формулюванню політики, що сприяє просуванню практик відкритої науки.

Це  був інтерактивний семінар з груповими дискусіями та методологією співтворчості, що сприяють ефективній передачі знань. За допомогою модерованих дискусій, присвячених відповідним питанням, учасники семінару вивчали застосування практик відкритої науки та пов’язані з ними проблеми на практичних кейсах. Щира подяка за чудову організацію Yan Wang та Paula Martinez Lavanchy.

Велика увага приділялася data management infrastructure, ролі наукових спільнот з відкритої науки, досвіду впровадження практик та політики з відкритої науки у Нідерландах на прикладі NWO – Датської дослідницької ради. Своїм досвідом поділилися представники Університету Утрехту,  Амстердамського університетського медичного центру (Amsterdam UMC).

Воркшопи у Вільному університеті Брюсселю були присвячені дискусіям щодо шляхів трансформації науки, оцінювання наукової діяльності та юридичних аспектів впровадження практик відкритої науки “Legislating Open Science – A Pathway to Research Transformation”. Дякуємо Mathias Schroijen за організацію.

На додачу до семінарів, зустріч учасників проекту Open4UA дозволила приділити більше уваги останнім трендам, що стосуються реформи оцінювання наукових досліджень в Україні. Ця зустріч слугувала платформою для обговорення поточного прогресу та майбутніх напрямків проекту Open4UA, підкреслюючи спільні зусилля, спрямовані на розвиток культури відкритості та прозорості в українській системі вищої освіти.

Загалом, навчальні семінари Open4UA є надзвичайно важливим етапом просування принципів відкритої науки в Україні, а сам проєкт слугуватиме прикладом для всієї Європи.

Прокрутити вгору